Česká právní úprava data retention, tedy shromažďování provozních a lokalizačních dat, je v rozporu s evropskou legislativou. Konstatoval to v pravomocném rozhodnutí Městský soud v Praze, který tak vyhověl žalobě novináře Českého rozhlasu Jana Cibulky. Informuje o tom server iRozhlas.
Ministerstvo průmyslu a obchodu se na základě rozsudku musí Cibulkovi za zásah do jeho práv omluvit a uhradit náklady řízení.
„Máme za to, že v tomto případě stát nerespektoval unijní úpravu, nápravu po dlouhou dobu nesjednal. A tím, že žalobce byl vystaven ze strany státu nedůvodnému zásahu do jeho základních práv, odvolací soud shledal jeho žalobu důvodnou,“ konstatovala soudkyně Jana Tondová.
Vítěznému rozhodnutí předcházela série rozhodnutí na úrovni obvodního i odvolacího soudu, kdy Cibulka napřed úspěšný nebyl. Soudy jeho žalobu zamítaly s tím, že stát neodpovídá za legislativní činnost. Újma, která mu měla být způsobena uchováváním dat, byla podle soudů původně jen potenciální, nikoliv skutečně doložená.
To ale zvrátil Nejvyšší soud, když uvedl, že stát odpovídá za porušení evropského práva, pokud neprovede řádnou transpozici dané směrnice do vnitrostátního práva. A nařídil v Cibulkově případě doplnit dokazování.
Podle data retention mají k údajům o tom, kdy, kde a s kým si daný uživatel volal a psal, přístup policie, zpravodajské služby i Česká národní banka. Podle soudu takový zásah do základních práv způsobený touto právní úpravou neodpovídá aktuální bezpečnostní situaci v zemi.
„Stávající právní úprava dává možnost shromažďovat data plošně, až na dobu šesti měsíců, což je neúměrné ve srovnání s ostatními státy, které takovou úpravu buď nemají, nebo mají tuto dobu výrazně kratší,“ zdůvodnila verdikt soudkyně.
Ministerstvo průmyslu a obchodu proti rozhodnutí může podat ještě dovolání. O tom by opět rozhodoval Nejvyšší soud.