Místopředseda senátu Jan Horník (STAN) zaslal generálnímu řediteli České televize Petru Dvořákovi otevřený dopis, v němž ho nabádá, aby se „zpravodajská činnost České televize vrátila zase do normálu, tj. do stavu, jaký byl před vypuknutím tzv. koronavirové krize“.
Senátor míní, že by se zpravodajství mělo zabývat i jinými tématy. „Strašení občanů Covidem-19 musí neprodleně skončit, aby nebyly dál u občanů mnohdy nezdůvodnitelně navozovány pocity úzkosti,“ napsal politik v dopise odeslaném 16. dubna 2020.
Generální ředitel České televize mu na jeho výtky veřejně odpověděl. Televize reakci zveřejnila na svém twitterovém profilu.
„Rád bych zdůraznil, že Česká televize svým zpravodajstvím nevytváří jakousi agendu koronaviru, ale od příchodu epidemie usiluje o to problematiku co nejlépe zobrazit a vysvětlit,“ namítá Petr Dvořák. Jak dále připomíná: „Povinnost přinášet občanům aktuální a všestranné informace je stanovena zákonem o České televizi, zároveň se ale jedná o jeden z důvodů, pro které byla televize veřejné služby zřízena.“
Senátora také upozorňuje na pravidla redakční autonomie zavedená zákonem a Kodexem ČT, podle nichž nikdo mimo pověřené pracovníky zpravodajství, ani generální ředitel, není oprávněn určovat, co zpravodajství má nebo nemá natáčet a vysílat. Co se týče požadovaného „návratu k normálu“, politici podle ředitele ČT nemají tlačit na média reflektující dění, ale využívat nástroje parlamentní demokracie, jimiž k návratu k normálnímu stavu přispějí.
Dvořák odmítá, že by Česká televize kohokoliv strašila a dodává, že šest kanálů nabízí dostatečně širokou nabídku i pomocnou ruku v podobě UčíTelky, velkých debat na ČT1 nebo seniorského programu ČT3. Poukazuje také na aktuální výzkum, podle něhož osm z deseti diváků považuje roli zpravodajství České televize při mimořádných událostech za nepostradatelnou a devět z deseti diváků hodnotí aktuální pokrývání koronavirové krize jako důvěryhodné, objektivní, jasné, srozumitelné a se společensky důležitými informacemi.