
Středočeský kraj začíná obcím, samosprávám či zřizovaným podnikům a organizacím nabízet infrastrukturu pro internet věcí, na které budou moci jednotlivé subjekty budovat vlastní služby. IoT síť běží na technologii LoRaWAN a dodávají jí České Radiokomunikace, které LoRa sítí pokrývají 87 procent populace. ČRA vedle toho kraji poskytují i IoT cloud, hardware a integraci.
„V rámci spolupráce získává kraj konektivitu v prostředí nízkoenergetické sítě LoRaWAN CRA – přenos a úložiště pro 1 500 000 zpráv měsíčně a balíček licencí až pro 1 500 registrovaných zařízení. Jedná se o zařízení, která sledují vnitřní prostředí budov (CO2, teplota, vlhkost, světlo, pohyb), environmentální hodnoty (CO, NO2, SO2, O3, teplota, tlak, vlhkost, světlo, prachové částice, hluk) a veškeré naměřené hodnoty pak mohou uživatelé sledovat prostřednictvím webové aplikace (vizualizace prostřednictvím tabulek a grafů), včetně rozhraní pro správu alarmových situací (např. při překročení limitních hodnot),“ uvádí Radiokomunikace.
Kraj už o síti LoRa mluvil před pár měsíci. Středočeské inovační centrum (SIC) bylo součástí dubnové výpravy na Tchaj-wan, kde se mimo jiné zúčastnilo konference o chytrých městech.
„Právě tento networking a osobní předávání zkušeností v oboru smart city a IoT byl dle mého názoru hlavním přínosem celé akce. Naše osobní jednání s tchajwanskou společností LoRa jen potvrdilo správnost rozhodnutí pokrýt radiovým signálem celé území regionu pro využití sítě IoT,“ uvedl tehdy ředitel SIC Vilém Růžička. (Poznámka: LoRa není firmy, ale sdružuje vývoj LoRaWAN v rámci organizace LoRa Alliance.)
Středočeský kraj pak s Radiokomunikacemi podepsal rámcovou smlouvu o hodnotě 1,369 milionu korun bez DPH (1,656 s DPH).
Dvouletá dílčí smlouva na popisovaný tarif 1 500 000 zpráv, 1 500 zařízení a milion dotazů na API vyjde na 720 000 korun bez DPH (871 200 s DPH).Dvouletá dílčí smlouva na pronájem IoT aplikace Tanix vyjde na 42 tisíc korun měsíčně bez DPH (50,8 tisíce s DPH). Další dílčí smlouva na dva roky je na pronájem gatewayí LoRa GW Elsys s cenovkou 259 000 korun bez DPH (313 632 s DPH). Poslední dílčí smlouva je na pronájem IoT zařízení a vyjde na 348 000 korun bez DPH (421 080 s DPH).
Hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová říká, že pořizování podobných technologií jednotlivými městy a obcemi by bylo nákladné a že přínosy IoT ještě nejsou zmapované. Centrální nákup dle ní má umožnit přístupnost této technologie.