Hlavní navigace

Švédský mediální gigant MTG chce na valné hromadě rozdělit akcie NENT

Sdílet

Jan Brychta 16. 1. 2019

Někdejší poloviční vlastník televize Prima, švédská mediální společnost Modern Times Group (MTG), se loni v létě rozhodla rozdělit své aktivity do dvou firem. Původní brand MTG zastřešuje aktivity související s e-sporty nebo online hrami. Nově vzniklá Nordic Entertainment Group (NENT) pak převzala všechny aktivity související s televizním a rozhlasovým vysíláním a jeho produkcí. 

Výjimkou je bulharská mediální skupina Nova Broadcasting Group, která zůstává v majetku MTG poté, co bulharský úřad pro ochranu hospodářské soutěže nepovolil její prodej investiční skupině PPF miliardáře Petra Kellnera. Cena neuskutečněné transakce se odhadovala na 285 milionů euro a MTG intenzivně shání jiného zájemce.


Autor: Nordic Entertainment Group

Vybrané značky z portfolia skupiny NENT.

Na 7. února svolala společnost MTG mimořádnou valnou hromadu, která by měla odhlasovat rozdělení všech akcií společnosti Nordic Entertainment mezi akcionáře MTG. Každá akcie MTG třídy A nebo třídy B by měla svého držitele opravňovat k získání podílu ve firmě NENT na stejné úrovni. Z necelých 68 milionů akcií  MTG je více než půl milionu třídy A, a přes 66 milionů je třídy B. Zbylých 666 tisíc akcií je typu C. 

Loni v květnu činily dividendy celkem 834 milionů švédských korun,  tedy něco přes dvě miliardy korun českých. Na jednu akcii tak vycházelo v přepočtu zhruba třicet korun z 12,5 švédských. Podle aktuálního vyjádření MTG ale společnost v dohledné budoucnosti neočekává výplatu dividend ani zpětný odkup akcií. 

Na únorové valné hromadě by měla správní rada rozhodnout o případné emisi akcií třídy B až do výše dvaceti procent nesplacených akcií MTG B, ze kterých chce financovat další možné akvizice, převážně v oblasti počítačových her. Jako přípravu na zmíněnou mimořádnou valnou hromadu dokonce MTG vydalo speciální informační brožuru, ve které vysvětluje strategické i ekonomické cíle nejen MTG, ale i skupiny NENT.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.