Hlavní navigace

Svět ovládají reptiliáni a data o klimatu jsou falešná. Josef Šlerka spustil Atlas konspirací

Sdílet

David Slížek

Atlas konspirací je nový projekt Studia nových médií na Filozofické fakultě UK, který shromažďuje konspirační teorie, dezinformace a populistické narativy šířící se v online světě. Za webem, který má podobu jednoduché wiki, stojí pětičlenný tým v čele s Lenkou Krsovou a Josefem Šlerkou.

V atlasu momentálně najdete 270 konspiračních teorií z celého světa, další případy budou průběžně přibývat. „Součástí korpusu jsou také dezinformace, populistická rámování a konspirace z řetězových e-mailů šířených v České republice a dezinformace zachycené bruselskou skupinou EU vs Disinfo,“ píší autoři.


Mezi zahrnutými teoriemi jsou například známá tvrzení, že svět ovládají reptiliáni a běžní lidé o ničem nevědí nebo aktuální konspirace o tom, že data o klimatické změně jsou úmyslně falšovány vládami. Najít zde můžete také dezinformace specifické pro Českou republiku

U jednotlivých témat se projekt snaží uvádět i zdroje, od kterých pocházejí, nebo média, ve kterých se objevila. Atlas nabízí i přehled hlavních českých anti-systémových a konspiračních webů.

Našli jste v článku chybu?
Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?