Hlavní navigace

Svět ovládají reptiliáni a data o klimatu jsou falešná. Josef Šlerka spustil Atlas konspirací

14. 10. 2019

Sdílet

Atlas konspirací

Atlas konspirací je nový projekt Studia nových médií na Filozofické fakultě UK, který shromažďuje konspirační teorie, dezinformace a populistické narativy šířící se v online světě. Za webem, který má podobu jednoduché wiki, stojí pětičlenný tým v čele s Lenkou Krsovou a Josefem Šlerkou.

V atlasu momentálně najdete 270 konspiračních teorií z celého světa, další případy budou průběžně přibývat. „Součástí korpusu jsou také dezinformace, populistická rámování a konspirace z řetězových e-mailů šířených v České republice a dezinformace zachycené bruselskou skupinou EU vs Disinfo,“ píší autoři.


Mezi zahrnutými teoriemi jsou například známá tvrzení, že svět ovládají reptiliáni a běžní lidé o ničem nevědí nebo aktuální konspirace o tom, že data o klimatické změně jsou úmyslně falšovány vládami. Najít zde můžete také dezinformace specifické pro Českou republiku

U jednotlivých témat se projekt snaží uvádět i zdroje, od kterých pocházejí, nebo média, ve kterých se objevila. Atlas nabízí i přehled hlavních českých anti-systémových a konspiračních webů.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).