Hlavní navigace

Světový internet je o 30 % rychlejší než loni, hlásí provozovatel Speedtestu

14. 12. 2017

Sdílet

Speedtest - rychlost připojení

Rychlostní index služby Speedtest od firmy Ookla je založen na měřeních, která na ní každý měsíc provedou uživatelé. Ookla je loni začala používat k vydávání Speedtest Global Index, který porovnává zprůměrované měsíční údaje o rychlostech v jednotlivých zemích a vypočítává z nich také průměrnou rychlost připojení pro celý svět.

Těch průměrů (a dalších proměnných – například vezměte v úvahu to, jací uživatelé a v jakých situacích nejspíš Speedtest nejčastěji používají) je sice příliš moc na to, aby se čísla dala pokládat za skutečně objektivní, ale aspoň jistou představu o trendech by s přimhouřením očí dávat mohla.

TIP: Rychlost svého připojení si můžete změřit na speedmetru i u nás na Lupě

Mezi listopadem 2016 a 2017 světový index stoupl o více než 30 %, hlásí Ookla. Současný průměr se podle ní dostal na 20,28 Mb/s u stahování dat na mobilním připojení (meziroční nárůst o 30,1 %) a na 40,11 Mb/s u downloadu na fixním broadbandu (meziročně o 31,6 % více). Průměrná rychlost mobilního uploadu stoupla o 38,9 % na 8,65 Mb/s, u pevného připojení o 25,9 % na 19,96 Mb/s.

Celkem 119 zemí zařazených do měření (kvalifikovaly se nejméně 760 měřeními od unikátních uživatelů na mobilech a 3333 na pevné lince) se nacházelo nad průměrem mobilních rychlostí a 134 naopak pod ním. U pevného připojení bylo nad průměrem 71 zemí a pod ním 185.

Největší meziroční nárůsty na mobilech Ookla k letošnímu listopadu hlásí u Laosu, Vietnamu a Trinidadu a Tobaga, u pevných linek pak nejrychleji rostly Reunion, Guatemala a Ghana. Česká republika je v mobilním indexu na 25. místě (průměrná rychlost downloadu 33,19 Mb/s) a u pevného připojení na 44. příčce (průměr 34,01 Mb/s).

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).