Hlavní navigace

Systémy benešovské nemocnice napadl virus, provoz je ochromen

11. 12. 2019

Sdílet

Nefunkční přístroje, rušení operací, převoz pacientů jinam. Tak vypadá situace v Nemocnici Rudolfa a Stefanie ve středočeském Benešově, jejíž systémy napadl malware. Informovala o tom agentura ČTK.

Podle ní se nákaza projevila v noci na dnešek neprve zpomalením chodu počítačů a po několika desítkách minut už nebylo možné IT vybavení vůbec používat. Podle ředitele nemocnice Romana Mrvy malware infikoval většinu serverů a stanic. „Nelze spustit žádný laboratorní ani žádný jiný přístroj včetně počítačové sítě,“ cituje ho ČTK.

Nemocnice tak nemůže provádět vyšetření a lékaři objednávají pacienty na jiné termíny. Zároveň zajišťuje převoz pacientů do jiných nemocnic.

Není zatím jasné, jaký typ malwaru nemocniční systémy napadl, její mluvčí mluví pouze o „počítačovém kryptoviru“. Mohlo by jít o ransomware, který zašifruje data a jeho autoři pak za rozšifrování požadují výkupné. Nemocnice ale zatím neuvedla, že by po ní někdo nějaké peníze žádal.

Ransomwarové útoky na IT systémy měst nebo velkých veřejných organizací mohou napáchat velké škody. Zkušenosti s nimi má řada měst v USA – viz Město jako rukojmí: Baltimore čelí ransomwaru, útočníci prý použili i nástroj NSA.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).