Hlavní navigace

Také Norsko varuje před Huawei, Angela Merkel zase chce bezpečnostní záruky

5. 2. 2019

Sdílet

Huawei Autor: Jan Sedlák

Problémy čínského podniku Huawei v Evropě se rozšiřují. Agentura AFP přišla se zprávou, že norská zpravodajská služba PST vydala před Huawei varování. Norsko tedy podobně jako Česko tuto společnost považuje za možné bezpečnostní riziko.

Norové se obávají napojení Huawei na čínskou vládu a problematicky vidí rovněž často zmiňovaný čínský zákon, který tamním firmám a lidem nařizuje povinnost podílet se na zpravodajských aktivitách.

Norsko chce chránit svoji kritickou infrastrukturu. V současné době připravuje legislativu, která by měla jasně říci, jak se k Huawei postavit. Čínská firma má v zemi silné zákazníky, ve 4G sítích technologie od Huawei využívají hlavní operátoři Telenor a Telia.

Obavy z toho, že by skrze Huawei mohla proudit data k čínské vládě, jasně projevilo také Německo. Reuters píše, že kancléřka Angela Merkel během návštěvy Japonska uvedla, že Německo pro to, aby se Huawei mohlo podílet na stavbě tamních 5G sítí, musí přijít jistoty, že data nepotečou pryč. Jasný postup ale prozatím Německo nepředstavilo.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).