Takto vypadá Čechům a světu zapovězený telefon z Číny, který lze dvakrát složit

27. 5. 2025

Sdílet

Čínská společnost Huawei koncem loňského roku představila telefon Mate XT Ultimate, který jako první na světě přinesl možnost dvakrát složit displej. Navázal na předchozí skládačky s možností jednoho přehybu, jenž se na trhu relativně etablovaly a vyrábí je několik značek. Mate XT Ultimate je další technologický posun, který je však velké části světového trhu včetně Česka nedostupný. Lupa přístroj vyzkoušela v Hongkongu.

Huawei už je několik let pod zpřísňujícími se americkými sankcemi, vlivem čehož přišla o post světové jedničky či dvojky (boj se Samsungem) v prodeji chytrých telefonů. Především nemá možnost instalovat služby Googlu a používat moderní čipy včetně 5G modemů.

Firma nicméně v byznysu pokračuje dál. Rozvíjí vlastní obchod s aplikacemi, alternativu ke Googlu, operační systém HarmonyOS a vlastní čipy. Mate XT Ultimate je jedním z výsledků. Zařízení například obsahuje čip Kirin 9010 navržený odnoží HiSilicon a vyrobený 7nm procesem u šanghajské firmy SMIC. Stejný čip používá ve světě rovněž běžně nedostupná vlajková loď Pura 70. Specifikace nové skládačky jsou zde.

Nové telefony od Huawei nasazují systém HarmonyOS místo Androidu. Původní veze HarmonyOS byly postaveny na základech západního systému, sankce ale firmu donutily k rychlejšímu osamostatnění se a čínský operační systém je nyní plnohodnotnou náhradou. Kromě telefonů se postupně nasazuje také v autech, elektronice všeho druhu nebo nově osobních počítačích.

Huawei proto s modely jako Mate XT Ultimate aktuálně cílí primárně na domácí trh, kde má podporu tamních vývojářů aplikací a podobně. Google je tam stejně blokovaný, takže překážky tohoto typu nejsou problém. Mate XT Ultimate se má dostat i na některé zahraniční trhy, běžně ale k dostání není.

Zařízení lze koupit například v Hongkongu, kde jsem navštívil Huawei Store, takovou kopii Apple Storu. Byť je Hongkong stále větší politickou a byznysovou součástí vnitrozemské Číny, což je vidět třeba na invazi čínských firem, stále si drží svá specifika. Ani zde tedy není možné skládací telefon vidět ve verzi s HarmonyOS. Jde stále o Android s nadstavbou EMUI a nainstalovanými nástroji microG, díky kterým lze alespoň omezeně rozjet služby od Googlu typu YouTube.

Mate XT Ultimate je ve složeném stavu poměrně běžný chytrý telefon, díky dvěma kloubům se ale dá rozložit do tabletu s 10,2” OLED displejem. Kvalita je solidní, přehyby v podstatě nejsou vidět. Ve složeném stavu je zařízení specifické, protože je hodně tlusté a displej je poměrně úzká a vysoká nudle. Weby se navíc často při složení nepřepínají z desktopové verze na mobilní.

Zajímavý je pohled do obchodu s aplikacemi AppGallery, který je plný všeho možného a Huawei se evidentně v Číně a na některých spřízněných trzích daří ekosystém vývojářů rozšiřovat. U nás to firma zkoušela také, ale nevyšlo to.

Huawei na Mobile World Congressu v Barceloně pokaždé inzeruje HarmonyOS a AppGallery jako vstupenku na čínský trh. Snaží se motivovat vývojáře, aby pro tento ekosystém vyvíjeli aplikace s tím, že je v Číně čeká řada výhod a jednou se z toho stane nutnost. Huawei totiž kromě jiného těží z národní hrdosti a firmě se i přes sankce doma daří zvyšovat tržní podíl. Je možné, že jednou bude nutné pro působení na tamním trhu HarmonyOS podporovat. Huawei si slibuje, že z této pozice pak dokáže expandovat do zahraničí.

Cena netradiční skládačky v Hongkongu činila 24 299 tamních dolarů, skoro 70 tisíc korun. Je pravděpodobné, že kdyby se stroj dostal na náš trh, bylo by to kolem 90 tisíc.

Telefony Pixel od Googlu se u nás zatím prodávají málo, pomoci může atraktivní novinka Přečtěte si také:

Telefony Pixel od Googlu se u nás zatím prodávají málo, pomoci může atraktivní novinka

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).