Hlavní navigace

Televizní odbory vyhlásily stávkovou pohotovost, vedení tím překvapily

23. 6. 2022

Sdílet

Česká televize, ČT, ilustrační foto Autor: Česká televize

Odboráři České televize vyhlásili časově neomezenou stávkovou pohotovost. Uvedli to v nočním sdělení pro média. K televizním odborům v Praze se přidali jejich kolegové z ostravského a brněnského televizního studia. Stávková pohotovost je reakcí na úsporná opatření, která vyhlásil generální ředitel Petr Dvořák.

„Odbory ČT si uvědomují, že finanční situace, v níž se nacházejí veřejnoprávní média, není dobrá. Nikterak nepopírají nezbytnost úsporných opatření. Návrhy předložené generálním ředitelem ale považují za vynucené řešení, které ve svém důsledku povede ke snížení kvality služeb poskytovaných ze zákona veřejnosti, současně k omezení rozvoje a v neposlední řadě k prohloubení propadu mezd zaměstnanců ČT,“ stojí v jejich oznámení.

Generální ředitel veřejně oznámil, že kvůli současné ekonomické situaci musí Česká televize v následujících dvou letech ušetřit 910 milionů korun. S tím je spojené také propouštění. Televize chce zrušit až 250 míst, z toho 50 ještě letos.

„Rušeny mají být pracovní pozice, které jsou z hlediska činnosti ČT unikátní. Požadujeme analýzu avizovaných úspor a budoucího působení média veřejné služby, že vedení ČT hledá úspory smysluplně,“ namítají odboráři.

Dopis, kterým odbory oznámily stávkovou pohotovost v České televizi.

Dopis, kterým odbory oznámily stávkovou pohotovost v České televizi.

Autor: NOO ČT

Odborům se nelíbí ani oddálení investic nebo zrušení rekonstrukce studia v Ostravě-Radvanicích, přičemž se výroba má přesunout do Brna. „Televizní studio Ostrava je přitom součástí regionální identity a jeho omezování ovlivní i zaměstnanost v regionu,“ nelíbí se odborům.

Zástupcům zaměstnanců vadí, že politici léta nekonali, když měli rozhodnout o případném zvýšení televizních poplatků. Požadují okamžité jednání o financování ČT.

Vedení České televize je krokem odborových organizací překvapeno. 

„Česká televize nemůže v situaci, kdy její reálné příjmy za posledních 14 let klesly už o 36 % a kdy je tento trend akcelerován aktuálním růstem inflace, cen a mezd, zachovat v dalších letech současný rozsah veřejné služby. Na to, že škrty budou bez úpravy financování médií veřejné služby nevyhnutelné, upozorňovala ČT politickou reprezentaci, zaměstnance i televizní odbory v posledních letech velmi intenzivně. Takto razantní reakcí odborů jsme proto překvapeni,“ sdělila tisková mluvčí Karolína Blinková.

„Česká televize je připravena diskutovat se zákonodárci o všech relevantních možnostech, jak financování ČT vyřešit. Bez navýšení příjmů je ale zachování stávající šíře činnosti ČT nemožné. S odbory budeme o konkretizaci chystaných kroků jednat. Omezení činnosti ČT však musí mít odraz i v rušení pracovních míst,“ dodala tisková mluvčí.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Novinář se zaměřením na média. Dlouholetý účastník i pozorovatel českého mediálního cirkusu. Pracoval v Marketing & Media, Hospodářských novinách a Českém rozhlase.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).