Hlavní navigace

Toshiba se konečně dohodla, divizi čipů za 400 miliard koupí Apple, Dell a spol.

3. 10. 2017

Sdílet

Řadu měsíců vlekoucí se kauza kolem prodeje divize čipů japonské společnosti Toshiba už má alespoň částečné rozuzlení. Koncern podepsal dohodu, že sekci prodá za 18 miliard dolarů, tedy asi 400 miliard korun, do rukou skupiny Bain Capital.

Součástí této investiční skupiny jsou společnosti Apple, Dell, Kingston a Seagate. Velkým hráčem je zde rovněž jihokorejský výrobce čipů SK Hynix. Toshiba je druhým největším výrobcem NAND flash čipů na světě a zmiňované firmy patří mezi strategické odběratele.

Toshiba divizi prodává z nutnosti. Potřebuje totiž hotovost na pokrytí ztrát americké jaderné sekce Westinghouse Electric, který letos vyhlásil bankrot. Japonci potřebují zalepit ztráty v miliardách dolarů, jinak jim reálně hrozí, že vypadnout z hlavního indexu burzy v Tokiu.

Jenže zatím ještě není jasné, zda se transakce nakonec vůbec stihne. Obchod ještě musí projít zdlouhavými procesy přes úřady a Toshiba má čas zhruba do konce roku.

Klacky pod nohy navíc stále hází výrobce disků Western Digital, který s Toshibou na čipech spolupracuje. Ten je toho názoru, že transakci musí potvrdit i on. WD byl zároveň jedním ze zájemců, který chtěl čipy od Toshiby koupit. Do hry ale promlouvala i japonská vláda a ta podporovala právě Bain Capital. WD chce transakci zablokovat u mezinárodního arbitrážního soudu.

Toshiba měla v nedávné minulosti také problémy s falšováním účetnictví, což mimo jiné vedlo ke konci vedení.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.