Hlavní navigace

Trump Američanům zakázal investovat do firem jako China Mobile nebo China Telecom

13. 11. 2020

Sdílet

USA - Čína - spor Autor: Depositphotos

Americký prezident, který stále neakceptoval volbu svého nástupce, Joea Bidena, ve čtvrtek v noci podepsal příkaz, který americkým občanům zakazuje investice do společností, u kterých existuje podezření, že spolupracují s čínským vojenským a bezpečnostním aparátem. Informovala o tom agentura Reuters.

Příkazem je přímo postiženo 31 firem, jeho odůvodnění tvrdí, že Peking čím dál tím častěji využívá americký investiční kapitál na financování vojenských a zpravodajských služeb. Nové nařízení se dotkne zejména velkých čínských technologických a telekomunikačních společností jako je China Telecom, China Mobile nebo výrobce dohledových kamer Hikvision. Příkaz začne platit 11. ledna 2021.

Současní akcionáři čínských firem budou mít rok na to, aby se svých akcií zbavili. Podle amerického vládního poradce pro národní bezpečnost, Roberta O'Briena, opatření zabrání Američanům v neuvědomělé podpoře čínských společností, které podporují čínskou armádu a špionážní služby. Americký kapitál v čínských firmách tvoří podle odhadů Bílého domu asi půl bilionu dolarů.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).