Hlavní navigace

Turkův Pex za 25 až 50 milionů dolarů kupuje americký Dubset

6. 3. 2020

Sdílet

Pex

Společnost Pex, za kterou stojí Rastislav Turek a která se s vývojem loni z Los Angeles rozšířila do Prahykupuje americkou firmu Dubset Media Holdings. Cena nebyla zveřejněna, podle TechCrunche se ale pohybovala v řádech mezi 25 až 50 miliony dolarů.

Pex vyvíjí software, který dokáže analyzovat multimediální záznamky na službách jako YouTube, Instagram, Facebook, Twitter, Twitch, SoundCloud, TikTok a desítkách dalších. Údajně i ze sekundového záznamu pozná, zda daný obsah nepodléhá autorským právům. Majitelé těchto práv mohou Pex používat pro monitoring a zároveň zažádat o případné odstranění, případně vyjednávat o licenčních poplatcích. Pex lze označit za Content ID nezávislé pouze na YouTube.

Startup už spolupracuje s velkými jmény v byznysu a jeho role zřejmě ještě poroste. Články 13 a 17 schválené Evropskou unií totiž mluví o tom, že majitelé platforem jsou zodpovědní za obsah generovaný uživateli a budou tak muset copyrightem chráněný obsah odstraňovat.

Dubset se pak soustředí na remixy. Dokáže poznat, zda jsou v nich použity autorská díla a jejich autoři pak mohou získat zaplaceno. Dubset v minulosti získal na investicích 11,3 milionu dolarů a aktuálně má v databázi přes 45 milionů tracků.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).