Hlavní navigace

Tuzemské fintechové firmy si založily asociaci. Chtějí si pohlídat regulaci

14. 10. 2016

Sdílet

Tak už i startupy mají svou asociaci. Ale jen ty, které se pohybují ve světě financí. „V Česku je minimálně čtyřicet firem, které podnikají v tomto oboru. My chceme vytvořit jeden silný a společný hlas,“ tvrdí jeden ze zakládajících členů asociace Czech Fintech Association (CEFTAS) Michal Šmída z Twista. Zároveň ale přiznává, že jsou v úplných začátcích. „Bude nutné třeba i vydefinovat, co přesně budeme za fintech službu považovat,“ dodává. 

Plány asociace CEFTAS, která vznikla během prázdnin a ve čtvrtek měla první oficiální setkání, jsou zaměřeny především prakticky. „Chceme se zaměřit na legislativu kolem implementace regulace PSD 2 a k tomu bychom rádi během jara uspořádali první specializovanou konferenci ve spolupráci s podobnými evropskými asociacemi,“ dodává Šmída. 

Další ze členů představenstva Matěj Vácha z advokátní kanceláře Pelikán Krofta Kohoutek zůstává při zemi. „Do konce roku chceme mít vybudovanou infrastrukturu a mít několik funkčních pracovních výborů,“ tvrdí Vácha. Třetí sudičkou v představenstvu je Michal Kratochvíl z Budgetbakers, který sází především na osvětu a propagaci nového termínu.

Za asociací stojí kromě již zmíněných firem ještě finanční skupina Roklen. I proto je Andrea Lauren předsedkyní představenstva. Provoz celého projektu má na starosti výkonná ředitelka Markéta Brabcová

Podnikatele z oblasti, která chce oživit bankovní svět, přišli do pražského prostoru Paralelní Polis podpořit i třeba ostřílení bankovní harcovníci jako třeba bývalý šéf Raiffeisenbanky Lubor Žalman nebo Jan Lamser – exČSOB. Oficiální kontakty s bankami nebo bankovními asociacemi zatím ale podle Šmídy navázány nejsou. 

Ačkoliv je asociace úplně na začátku, už se jí podařilo navázat spolupráci s podobnými projekty v zahraničí. „Chceme v blízké budoucnosti pomáhat startupistům při budování kontaktů v cizině,“ dodává Šmída.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).