Hlavní navigace

Twitter chystá čistku mezi neaktivními účty, ale odložil ji kvůli účtům zemřelých

28. 11. 2019

Sdílet

Sociální síť Twitter plánuje promazat účty, které nejsou delší dobu aktivní. Začátkem týdne začala firma kontaktovat své evropské uživatele, kteří se v posledních šesti měsících ke svému účtu nepřihlásili a varovala je, že se chystá jim účty smazat, pokud se do 11. prosince nepřihlásí. Informovala o tom například BBC.

Jenže o několik dní později Twitter zařadil zpátečku. Podle série tweetů, které publikoval na účtu Twitter Support v noci na dnešek našeho času, se plánovaná čistka odkládá.

Twitter odklad vysvětluje tím, že se na firmu obrátila řada lidí s otázkou, co bude s účty po zemřelých uživatelích. „To jsme zapomněli vyřešit. Nebudeme tedy odstraňovat žádné neaktivní účty do doby, než pro uživatele vytvoříme nový způsob, jak jejich památku uchovat,“ píše Twitter.

Vituální „pomníčky“ umožňuje vytvářet například konkurenční Facebook, který proces v češtině nazývá „zvěčněním účtu“. Umožňuje také uživatelům, aby si nastavili, jestli se po jejich smrti má účet trvale smazat nebo jestli jej mohou jeho příbuzní zachovat. Vytvořit plán pro to, co se stane v případě úmrtí uživatel, umožňuje přes Správce neaktivních účtů také Google.

Budoucí mazání neaktivních twitterových účtů se má každopádně v první vlně dotknout jen uživatelů v Evropské unii. Twitter to vysvětluje hlavně tím, že musí vyhovět evropským regulacím – například GDPR.

Není zatím jasné, kolika účtů by se čistka mohla dotknout. Podle CNN firma připouští, že by jich mohlo být velké množství, ale konkrétní počet uvádět nechce. Případné mazání každopádně nemá proběhnout najednou, spíše v průběhu několika měsíců.

Twitter má, podobně jako většina dalších online služeb (například Microsoft vyžaduje přihlášení aspoň jednou za dva roky), svá pravidla pro neaktivní účty (Inactive account policy). Dosud je ale příliš neuplatňoval.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).