Hlavní navigace

Twitter poprvé označil tweety amerického prezidenta Trumpa jako sporné

27. 5. 2020

Sdílet

Twitter - Donald Trump - zavádějící - fact checking

Vykřičník a odkaz „Přečtěte si fakta“. Tak Twitter označil dva tweety, ve kterých americký prezident Donald Trump napadl plán Kalifornie dát voličům možnost kvůli epidemii koronaviru zasílat hlasy v podzimních prezidentských volbách poštou. Korespondenční hlasování podle něj povede jen k podvodům.

Je to poprvé, co Twitter uživatele před obsahem Trumpových tweetů podobným způsobem varoval:


Odkaz „Přečtěte si fakta o hlasování poštou“ vede na stránku, která shrnuje, v čem všem jsou tweety nepravdivé, nepodložené a zavádějící. Nabízí odkazy na tweety expertů či články médií, které jeho tvrzení o hlasování poštou zpochybňují či vyvracejí.


Podle vyjádření Twitteru, které cituje deník Guardian, Trump svými tweety porušil pravidla Twitteru, která zakazují „manipulaci či zasahování do voleb a dalších občanských procesů“. Twitter v polovině května oznámil zpřísnění svého přístupu k zavádějícím informacím – týkalo se zejména dezinformací o nemoci COVID-19.

Trump na označení svých tweetů reagoval dalšími tweety, ve kterých Twitter nařkl ze zasahování do nadcházejících prezidentských voleb a z porušování svobody slova:

Twitter má k politikům jiný přístup než k „obyčejným“ uživatelům. Proti tweetům politiků obvykle nezasahuje, i když obsahují sporná či nepravdivá tvrzení. Nesmazal aktuální Trumpovy tweety, a nesmazal ani další jeho tweety, které minulý týden v USA vzbudily velkou pozornost.

Americký prezident v nich opakovaně naznačoval, že jeho současný kritik, moderátor televize MSNBC Joe Scarborough, mohl v roce 2001 zavinit smrt své zaměstnankyně. Tato kospirační teorie přitom byla už před lety vyvrácena. Proti tweetům protestoval i bývalý manžel zemřelé ženy, který v otevřeném dopise žádal šéfa Twitteru Jacka Dorseyho o jejich smazání. Twitter podle serveru Politico vyjádřil lítost nad bolestí, kterou tweety rodině přinášejí, ale smazat je odmítl.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).