Hlavní navigace

Twitter přišel o milion měsíčních uživatelů, příjmy mu za čtvrtletí vyrostly o 7 %

27. 7. 2018

Sdílet

Podobně jako Facebook, ani Twitter v hospodářských výsledcích za druhé čtvrtletí 2018 nepřinesl investorům jen dobré zprávy. Tradičně slabší růst počtu uživatelů se tentokrát přehoupl do záporného čísla: oproti minulému kvartálu Twitteru ubyl asi milion měsíčních aktivních uživatelů (MAU). Z 336 milionů se propadl na 335 milionů.

Twitter pokles vysvětluje například tím, že se snaží svou platformu ozdravit (tedy mazat spamové nebo robotické účty – jen za květen a červen jich podle svého prohlášení zablokoval na 70 milionů). 

V dalších čtvrtletích se přitom počet uživatelů může nadále snižovat, protože Twitter chce v čistkách pokračovat. V červnu tak oznámil akvizici startupu Smyte, který vyvíjí mimo jiné antispamová řešení.

Do určité míry může za snížení počtu měsíčních uživatelů také dopad evropského nařízení na ochranu osobních údajů (GDPR), uvádí TwitterPočet denních aktivních uživatelů (DAU) naopak stoupl mezikvartálně o 11 %. 

Ve finančních ukazatelích firma vykázala za druhé čtvrtletí příjmy (revenue) ve výši 711 milionů dolarů (růst o 7 % oproti prvnímu kvartálu, 24% nárůst oproti stejnému období v loňském roce) a zisk (net income) 100 milionů dolarů.

Trhy to ale nepřesvědčilo a akcie Twitteru spadly po oznámení výsledků asi o 20 %. 

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 27. 7. 2018 23:01

  Mxy (neregistrovaný)

  Ono to přitahuje pozornost k takovým těm divným otázkám jako třeba, co ty papírky vlastně znamenaj.
  Facebook má 5x větší tržní kapitalizaci než British Petroleum.

 • 30. 7. 2018 17:44

  Karel (neregistrovaný)

  Ono je to trochu složitější. Ono se dá říci, že akcie Twitteru spadly o 20%. Jenže ono se také dá říci, že se akcie Twitteru vrátily na hodnotu, kterou měly před dvěma měsíci.

  Celé to investování kolem těhle firem funguje trochu jinak, než co by člověk čekal. Jejich kurs docela létá a přitahuje agresivní investiční strategie. A pak taky záplavu lidí, co mají sice peníze, ale nemají vlastně investiční strategii žádnou. Ti snadno podléhají stádovosti a mohou poměrně snadno způsobit právě ty neopodstatněné nárůsty (začátek června) i propady (teď).

  Navíc jsou to právě ty firmy, jejichž akcie se docela běžně prodávají i nakupují několikrát do roka. Pokud někdo nakoupil třebas v lednu (před půl rokem) a dnes prodal, tak i přes tenhle pokles o 20% vlastně pořád velice slušně vydělal a rozhodně netratí. Kdo koupil před rokem, tak si slušně vydělal. Kdo koupil před třemi roky, tak pořád ještě není na svých.

  Co přesně se stalo na začátku června těžko říci, ale někdo hodně nakupoval a vyšponoval cenu. No a teď někdo hodně prodával. Na grafu objemů obchodu jsou to dost výrazné záseky. Ten červnový stále větší, takže cena nejspíš ještě dolů půjde. Zda je za tím něčí předpoklad, že Twitter teď pár měsíců zhodnocovat nebude, nebo že by třebas peníze potřeboval na investice jinde, to nám nejspíš nikdo neřekne.

 • 27. 7. 2018 17:47

  Niemand (neregistrovaný)

  Stagnujete jako facebook s nasyceným trhem, kterému dominujete a zveřejníte výsledky? Akcie vám klesnou asi o 20 procent. Ozdravíte své prostředí od botů jako twitter, zvýšíte zisk o 7 procent a zveřejníte výsledky? Akcie vám klesnou asi o 20 procent. Už jsem na to přišel. Kdykoliv publikujete své hospodářské výsledky, akcie vám klesnou asi o 20 procent.

 • 19. 8. 2018 12:46

  @PetrUnger (neregistrovaný)

  Twitter ztrácí, protože cenzuruje. Shadowbanuje. A jinak podobně diskriminuje. V minulých měsících mne odhlásil bez mého vědomí a souhlasu od cca 650 kontaktů, které jsem sledoval. Jedná se výhradně o účty konzervativců. Mezi jinými oficiální účet Trumpa, Farage, Wilderse apod. Děje se to ve vlnách. V poslední vlně odhlašuje už i z českých účtů, opět se zaměřením na pravici.

  Při té příležitosti se ptám: Neznáte někdo spolehlivou aplikaci, která by ukládala sledované Twitterovské kontakty a následně mohla zkontrolovat a přihlásit mne opět k odběru těch, které mi Twitter odpojil?

  Předem děkuji

  @PetrUnger

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).