Hlavní navigace

Twitter zavádí funkci proti šíření dezinformací při volbách

25. 4. 2019

Sdílet

Sociální síť Twitter zavádí v souvislosti s volbami do Evropského parlamentu a parlamentními volbami v Indii funkci, která má umožnit snadněji upozornit na nepravdivé informace. Síť na to upozornila na svém blogu.

Jedná se do značné míry spíše o kosmetickou změnu, Twitter jednoduše rozšíří nabídku, která se zobrazuje při nahlašování příspěvku o možnost, jejíž aktivací dá uživatel moderátorů sítě signál, že sdělení obsahuje zavádějící informaci týkající se voleb (typicky dezinformace týkající se data nebo umístění volebních místností, falešná tvrzení o požadavcích na totožnost pro možnost hlasovat atd.). Uživatel bude moci (nepůjde ale o povinnost) před odesláním uvést i konkrétní důvody, které k nahlášení příspěvku vedly. V EU začne být tato funkce dostupná v nadcházejícím týdnu od 29. dubna, v Indii již od 25. dubna.

Twitter se pravděpodobně inspiroval Facebookem, který obdobné opatření zavedl před loňskými volbami do amerického Kongresu. „Volební právo náleží k základním lidským právům a veřejná debata není nikdy významnější než při volbách. Jakékoli pokusy o podkopání procesu registrace k volbám nebo samotné účasti ve volbách jsou v rozporu se základními hodnotami naší sítě,“ prohlašuje ve svém postu dále Twitter.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).