Hlavní navigace

Uber při expanzi lobboval a obcházel zákony, ukazují uniklé firemní dokumenty

11. 7. 2022

Sdílet

Dopravní společnost Uber od základu proměnila svět taxislužeb. Při svém tažení světovými městy ale často vědomě porušovala místní zákony a pomáhala si lobbováním u politiků. Vyplývá to z interních dokumentů, které neznámý zdroj předal britskému deníku Guardian a sdružení International Consortium of Investigative Journalists.

Podle Guardianu jde o celkem 124 tisíc dokumentů, mezi nimiž jsou e-maily, zprávy z iMessages nebo WhatsAppu, firemní prezentace, zprávy či faktury. Dokumenty poskytují informace o činnosti Uberu v letech 2013 až 2017 a dotýkají se 40 států – včetně České republiky.

Podle analýzy Guardianu odhalují například to, jak Uber používal při své expanzi na nové trhy neetické postupy, porušoval místní zákony a regulace a lobboval za změnu pravidel, která by jeho působení legalizovala. 

Jedním z evropských politiků, který Uber podporoval, byl podle Guardianu současný francouzský prezident Emmanuel Macron. V době, kdy působil na postu ministra financí francouzské vlády, se snažil Uberu vycházet vstříc a pomáhal například vyjednat dohodu o tom, že ve Francii ukončí poskytování služby UberPop výměnou za uvolnění jiných regulací. Mluvčí prezidenta na Uber files reagoval obecným prohlášením, že Macronovy ministerské povinnosti přirozeně zahrnovaly setkávání a interakce s mnoha společnostmi.  

K zásadním spojencům Uberu v Evropě patřila podle Guardianu i někdejší eurokomisařka Neelie Kroesová, která měla v Komisi mezi lety 2009 a 2014 na starosti digitální agendu. V roce 2016 začala pro Uber oficiálně pracovat. Podle uniklých dat ale za firmu lobbovala u evropských politiků i v dřívější době, kdy jí běžela ochranná lhůta zakazující práci pro soukromé firmy. Tím mohla podle Guardianu porušit etická pravidla Evropské komise. Kroesová na obvinění reagovala vyjádřením, že neudělala nic špatného a že mluvit s politiky o vznikajících technologických firmách bylo součástí její role v Komisi.

Uber také podle Guardianu používal tzv. „kill switch“, tedy IT opatření, které v případě zabavení firemních počítačů odstřihlo jejich přístup k firemním systémům a zabraňovalo policii v získání dat o provozu firmy. Podle deníku Uber tuto taktiku použil přinejmenším v 12 případech.

Uber na uniklé materiály reagoval oficiálním prohlášením, ve kterém přiznal, že v minulosti dělal chyby. „Nebudeme hledat výmluvy pro naše chování v minulosti, které zcela jasně není v souladu s našimi současnými hodnotami. Místo toho žádáme veřejnost, aby nás posuzovala podle toho, jak jsme se chovali v posledních pěti letech a jak se budeme chovat v budoucnosti,“ napsala viceprezidentka Uberu Jill Hazelbakerová.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 12. 7. 2022 21:51

    dalich

    A koho to zajímá? Zákazník chtěl nejnižší cenu, zákazník ji dostal. Všichni spokojeni. Tedy kromě řidiče, ale to už je jeho problém :-)

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).