Hlavní navigace

Ukrajinci rozjeli razii v kancelářích Yandexu. Prý posílá data ruským tajným službám

30. 5. 2017

Sdílet

Ruský portál měl podle ukrajinských agentů sbírat data o uživatelích z Ukrajiny a posílat je dál ruským tajným službám. Jde o další krok v tažení ukrajinské vlády proti ruským internetovým firmám.

Během května už třeba zablokovala ruskou sociální síť Vkontakte a prezident Petro Porošenko jedním svým dekretem zakázal poskytovat ruským stránkám hosting. Úřady to vysvětlují ochranou před případnými hrozbami. 

Podle Yandexu navštívili agenti tajné služby kanceláře v Oděse a Kyjevě. Ruská firma měla na Ukrajině kolem jedenácti milionů uživatelů. 

Mluvčí tajné služby SBU Olena Gitlyanska bez dalších detailů oznámila, že akce souvisela s vyšetřováním případu zrady. Podle tajných služeb byly informace využívány pro přípravu sabotáží a narušování suverenity a územní celistvosti země. Informuje o tom agentura Reuters. A podle svědků byly kromě dokumentů zabaveny i počítače portálu. 

Internet je od počátku druhou, informační, frontou války na východě Ukrajiny. Kyjev tak od roku 2014, kdy Rusko anektovalo Krym, zablokoval 450 ruských stránek. 

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.