Hlavní navigace

Ukrajinci zadrželi hackera, který prodával databázi s 87 GB ukradených přístupů

20. 5. 2020

Sdílet

Internet - sledování - hacker Autor: Frank-Peters / Depositphotos

Ukrajinská civilní kontrarozvědka zadržela hackera, který na sebe loni upoutal pozornost bezpečnostních expertů a médií, když se snažil prodat databázi, která obsahovala 87 GB ukradených e-mailových přístupů.

Část databáze, kterou hacker zavěsil na internet, obsahovala 2 592 818 238 řádků e-mailových adres a hesel ve 12 000 samostatných souborech agregovaných z celkem 2000 v minulosti prolomených databází.

Výzkumník Troy Hunt, který provozuje web Have I been pwned, tehdy potvrdil, že databáze obsahuje 21 milionů unikátních hesel. Podle samotného hackera, který vystupoval v komunitě pod přezdívkou Sanix, se ale jednalo pouze  zlomek dat, která má na prodej k dispozici.

Hacker byl zadržen ve městě Ivano-Frankivsk na západě Ukrajiny, kde měl mít svůj dům. Ukrajinské bezpečnostní služby na místě zabavily počítačové vybavení se dvěma terabajty odcizených informací, telefon s důkazy o nezákonných činnostech a hotovost z nelegálních transakcí ve výši téměř 190 tisíc hřiven a více než 3 tisíce dolarů.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Externí spolupracovník serveru Lupa.cz a expert na blockchain a kryptoměny. Jako šéfredaktor v minulosti vedl ADASTRA Business Intelligence Magazine a server ITbiz.cz. Dnes pracuje jako redaktor časopisu Forbes.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).