Unie vydavatelů se ohradila proti tvrzením generálního ředitele Českého rozhlasu Reného Zavorala v nedávném rozhovoru pro Digizone.cz.
Šéf veřejnoprávního rádia v něm komentoval fungování zpravodajského serveru iRozhlas.cz: „Je evidentně úspěšným projektem, což je patrné nejen z čísel, které máme k dispozici, ale i z toho, že se na něj zaměřila konkurence a že Unie vydavatelů nedávno napadla Český rozhlas u Evropské komise,“ prohlásil Zavoral s dodatkem, že stížnost sice neviděl, ale ví, že existuje.
Výkonný ředitel Unie vydavatelů Václav Mach však existenci jakékoliv stížnosti adresované do Bruselu odmítá.
„René Zavoral naprosto neodůvodněně a bez věcných důkazů šíří falešnou informaci o tom, že Unie vydavatelů nedávno napadla Český rozhlas u Evropské komise a klade toto napadení do souvislosti s úspěšným provozováním zpravodajského serveru iRozhlas.cz,“ ohradil se ve stanovisku zaslaném do redakce Digizone.cz.
„Toto tvrzení není pravdivé. Unie vydavatelů se v žádném případě na Evropskou komisi v souvislosti s Českým rozhlasem neobracela a dosud to ani nezamýšlela učinit. Nakonec i René Zavoral v dalších odpovědích potvrzuje, že o údajném napadení vlastně nic neví,“ podotkl Mach.
Unie vydavatelů se podle svého výkonného ředitele na základě členských podnětů zabývá otázkou působení veřejnoprávních médií na digitálním trhu, zejména s ohledem na způsob financování jejich činnosti. Mach ale odmítl, že by to mělo mít nějakou souvislost s úspěšností internetového zpravodajského portálu iRozhlas.cz.
„Unie vydavatelů se tématu konkurence ze strany veřejnoprávních médií zejména v oblasti digitálního zpravodajství na digitálním trhu věnuje již více než deset let, ale bohužel zatím bez viditelného úspěchu, takže nejde o ojedinělý nebo účelový zájem,“ vysvětluje.
Zatímco soukromí provozovatelé musí vytváření digitálně šířeného obsahu financovat ze svých komerčních příjmů, veřejnoprávní média mají příjmy garantované díky poplatkům. „Není přitom jasné, jak je v rámci provozovatelů veřejnoprávního vysílání s koncesionářskými poplatky nakládáno, respektive zda dochází či nedochází ke křížovému financování digitálních aktivit z těchto poplatků,“ tvrdí Mach.
Komplikovanost tématu podle něj dokládá vyjádření Reného Zavorala na otázku, zda funguje samostatná internetová redakce Českého rozhlasu. Generální ředitel na ni odpověděl: „Ano, ale existuje v rámci zpravodajství celého Českého rozhlasu.“
„S rostoucím významem digitální distribuce obsahu pro zachování udržitelného rozvoje profesionální žurnalistiky, který je ohrožován z řady dalších směrů, je pro nás působení veřejnoprávních médií na stejném trhu stále větší překážkou,“ upozornil výkonný ředitel Unie vydavatelů. „Proto se také záležitostí intenzivněji zabýváme, ale soustřeďujeme se především na analýzu právního prostředí,“ uzavřel Mach.
Unie vydavatelů sdružuje až na jednu výjimku všechny vydavatele celostátních a regionálních deníků a výraznou většinu rozhodujících vydavatelů časopisů. Václav Mach ji řídí od loňského dubna.