Hlavní navigace

Ministerstvo zveřejnilo text novely zákona, která posiluje práva zákazníků operátorů

13. 3. 2017

Sdílet

Ministerstvo průmyslu a obchodu zveřejnilo text nejnovější verze novely zákona o elektronických komunikacích (127/2005 Sb.), kterou minulý týden schválila vláda. Oproti verzi, kterou kabinetu předložil bývalý ministr Jan Mládek, vláda v návrhu udělala několik avizovaných změn.

Ta největší se týká vypuštění paragrafu, který zakazoval operátorům poskytovat služby za jiné ceny než ty publikované ve veřejném ceníku. Kontroverzní ustanovení mohlo zákazníky obrat o v současné době jedinou možnost, jak si mohou vyjednat levnější ceny.

Novela také přináší slíbený strop na lhůtu na přenesení čísla – nově má být deset dnů od chvíle, kdy zákazník o přenesení zažádá:

Využije-li účastník právo podle § 34 odst. 1, dojde k zániku smlouvy nejpozději ve lhůtě 10 dnů, která začne běžet, jakmile účastník učiní vůči podnikateli poskytujícímu mu veřejně dostupnou službu elektronických komunikací právní jednání k ukončení poskytování veřejně dostupné služby elektronických komunikací a podá u něj žádost o přenesení telefonního čísla. Tato lhůta se neuplatní, pokud doba zbývající do zániku smlouvy je kratší než 10 dnů nebo k přenesení telefonního čísla nedošlo. Účastník se po učinění požadavku na přenesení telefonního čísla může s podnikatelem doposud mu poskytujícím veřejně dostupnou službu elektronických komunikací dohodnout na pozdějším datu zániku smlouvy.

Návrh také zavádí pro mobilní operátory nový přestupek, kterého se mohou dopustit neplněním závazků z aukce kmitočtů. A novela dává Českému telekomunikačnímu úřadu (ČTÚ) také možnost udělovat za přestupky vyšší pokuty a stanovovat jejich výši jako procento z čistého obratu firem (v mezním případě může jít až o 10 %).

A samozřejmě je tu také avizovaná změna týkající se práva na odstoupení od smlouvy v případě, že operátor jednostranně změní smlouvu. Nově tedy toto právo má při jakékoli změně, a ne jen při podstatných změnách smluv, které vedly ke zhoršení jejich postavení.

„Pokud se jedná o změnu náležitostí smlouvy uvedených v odstavci 1 písm. c) až p) a r), je podnikatel povinen informovat účastníka způsobem sjednaným ve smlouvě rovněž o jeho právu ukončit smlouvu ke dni nabytí účinnosti této změny, a to bez sankce, jestliže nové podmínky nebude účastník akceptovat.“.

Celý text novely, která teď míří do Poslanecké sněmovny, najdete tady. Poslanci se mají návrhem zabývat v dubnu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 14. 3. 2017 8:21

    Petr M (neregistrovaný)

    Na konci článku:

    A samozřejmě je tu také avizovaná změna týkající se práva na odstoupení od smlouvy v případě, že operátor jednostranně změní smlouvu. Nově tedy toto právo má při jakékoli změně, a ne jen při podstatných změnách smluv, které vedly ke zhoršení jejich postavení.

    Takže se zdá, že se nekoná žádná změna, se kterou by zákazník nebyl prokazatelně seznámený a nebyla pro něj akceptovatelná...

  • 14. 3. 2017 7:39

    fd (neregistrovaný)

    Tudiz zmenu, kterou pozaduje EU - nebo-li vraceni stavu kdy zakaznik muze od smlouvy odstoupit v pripade jakekoli zmeny ze strany operatora - tam nedali?

  • 14. 3. 2017 8:23

    fd (neregistrovaný)

    To bude edit, protoze jeste pred chvili to v news nebylo.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).