Hlavní navigace

USA chtějí zakázat čínskou firmu Hikvision. Ta sledovací kamery prodává i v Česku

5. 9. 2018

Sdílet

Kamery Autor: Jan Sedlák

Wall Street Journal přišel se zprávou, ve které cituje návrhy skupiny amerických kongresmanů. Ti chtějí protlačit sankce vůči některým politickým figurám v Číně, které se podílejí na porušování lidských práv. Konkrétně jim vadí zacházení s muslimskými menšinami, které jsou posílány na „převýchovu“ do detenčních zařízení.

Vedle politických představitelů se sankce mají dotknout také dvou čínských technologických společností. Jde o Zhejiang Dahua Technology a Hangzhou Hikvision Digital Technology, zkráceně Hikvision. Obě patří mezi největší světové dodavatele bezpečnostních technologií, především tedy chytrých kamer. Firmy se mají na utlačování menšin podílet.

Z tuzemského pohledu je zajímavé to, že Hikvision má aktivní byznys také v České republice. Společnost sídlí v Praze na Brumlovce a má vybudovanou distribuční síť, má pět spolupracujících distributorů. Čínské IP kamery lze běžně koupit třeba na Alze.

Nula zaměstnanců

Tuzemská firma Hikvision Czech byla do obchodního rejstříku zapsána koncem srpna loňského roku. Firma ve výroční zprávě za rok 2017 uvádí, že v Česku neměla žádné zaměstnance. Jednatelem zdejší pobočky je Bo Yang, který působí také jako ředitel Hikvision Europe, pod kterou česká pobočka spadá a která sídlí v Amsterdamu. Čistý obrat v Česku za rok 2017 činil pouze 806 tisíc korun.

Hikvision o sobě dlouhodobě tvrdí, že je nezávislou společností s 20 tisíci zaměstnanci. Dostupné zdroje každopádně ukazují, že je ve firmě silný vliv čínského státu.

Podíl v Hikvision drží skupina CETHIK, která je stoprocentně vlastněná státem. Ten CETHIK ovládá skrze podnik China Electronics Technology Group (CETC), který byl založen čínským ministerstvem a má mimo jiné na starost vývoj softwaru pro rozpoznávání lidí. Jako hlavní účel se prezentuje boj s terorismem a bezpečnost.

Aktivity CETC jsou ale mnohem širší a skupina například spolupracuje na automatizaci nebo internetu věcí se Siemensem. Hikvision se také zaměřuje na bezpečnostní drony, chytrou dopravu a parkování nebo AI.

Hikvision také v minulosti získala od vlády investici ve výši tří miliard dolarů. Akcie společnosti se už od roku 2010 obchodují na burze v Šen-čenu, přičemž jejich hodnota od letošního března klesá. Spojené státy nedávno oficiálně zakázaly využívání technologií od Hikvision ve státní správě, s čímž zástupci čínské firmy počítali a partnery na to už dříve upozorňovali. Společnost se snažila rozhodnutí zvrátit a za lobbing ve Washingtonu během dvou měsíců utratila minimálně 140 tisíc dolarů.

Čína obecně považuje takzvané „surveillance“ technologie za jeden ze svých důležitých technologických exportů. V domovské zemi mají společnosti z této oblasti dobré podmínky pro rozvoj. Čínská vláda totiž sama kamery s umělou inteligencí aktivně nasazuje prakticky všude a do firem investuje. Sledovací technologie se pak používají při řízení dopravy či vstupu do kanceláří, ale také pro vytváření rozsáhlé monitorovací sítě. Více o tématu v naší reportáži.

Jak vypadají všudypřítomné chytré kamery v Číně:

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 6. 9. 2018 8:35

  Zdenek Mazanec (neregistrovaný)

  Hm. Tyto nebo podobne kamery jsou nasezeny v evropskych mestech Prahu nevyjimaje. Nez dojedu busem k metru (3 zastavky) minu jich nejmene 5. Slovy pet - o kterych vim. A to urcite nevim o vsech. Zadna exponovana oblast, okoli Budejovicke.
  Hustotu kamer v centru radeji ani neodhaduju.

  Jak to tedy je, zavidime cinanum a proto je zakazujeme nebo nam ty nejlepsi nechteji prodat a proto je zakazujeme? :D

 • 11. 9. 2018 12:13

  tomas_f1 (neregistrovaný)

  USA se nelíbí, že je China šmíruje, ale to že USA šmírujou celej svět už nikomu nevadí....

 • 7. 9. 2018 13:23

  Kubani (neregistrovaný)

  Jsem dalek závisti, tím spíše Číňanům, kteří svůj vědeckotechnický bům postavili na plagiátorství celého zbytku světa. O dodržování lidských práv nemluvě.

 • 6. 9. 2018 14:42

  Pavel (neregistrovaný)

  Je poněkud smutné, že autor před zveřejněním svého článku nezašel do naší kanceláře a nezjistil si fakta. To co píše, je matoucí směsice polopravd a neúplných informací. Asi je to "kvalitní žurnalista" a "odborník na kamerové systémy".

  ing. Pavel Švadlenka
  Channel Sales Leader for Czech&Slovak Republic

  Hikvision Czech s.r.o.
  Vyskočilova 1481/4
  Praha 4 – Michle
  140 00
  Tel: +420 736 221 931
  Email : pavel.svadlen­ka@hikvision.com
  Website: www.hikvision.com

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).