Hlavní navigace

Google měl velký výpadek. Jeho služby byly v Česku nedostupné [AKTUALIZOVÁNO]

22. 11. 2016

Sdílet

  • Aktualizováno: 23:11 – doplněno letmé vysvětlení Googlu
  • Aktualizováno 21:12 – výpadek trval přes hodinu a po deváté hodině se vše začalo zase postupně vracet do normálu

Vypnout e-maily, žádná prokrastinační videa na YouTube ani vyhledávání každého dotazu. Google postihl dnes kolem půl osmé večerní významný výpadek, který se dotkl všech jeho služeb. 

„O komplikacích víme, naši inženýři intenzivně pracují na jejich odstranění. Omlouváme se za nepříjemnosti a budeme vás informovat,“ komentuje situaci mluvčí Googlu Alžběta Houzarová

Podle prvních neoficiálních informací od čtenářů se problém týkal pravděpodobně českých a slovenských uživatelů. Podle serverů, které kontrolují funkčnost webů, to vypadá na výpadky především ve střední Evropě. 


Zdroj: DownDetector

Provozovatel Peering.cz Zdeněk Cendra na Twitteru příčinu odhaduje jako „chybu v routování v síti Googlu“. Přes VPN ale stránky Googlu podle uživatelů Twitteru jely.

„Můžu potvrdit, že služby Googlu jsou nedostupné v Česku a na Slovensku,“ řekl Lupě technický šéf NIXu Adam Golecký. Problém je podle jeho odhadu zřejmě na straně Googlu.

Poskytovatelům připojení už se ozývají první klienti, kteří se nemohou na Google dostat. Samotní ISP ale za situaci s největší pravděpodobností nemohou. "Na serverech Googlu vidíme v naší síti nulový provoz. Nicméně se nejedná o chybu v naší síti,“ říká mluvčí O2 Lucie Pecháčková.

Nejde jen o dostupnost samotného vyhledávače nebo YouTube, ale i Google fontů a dalších služeb, které jsou využívány jako komponenty webových stránek. Problém můžete mít i v případě, že používáte DNS servery Googlu (8.8.8.8, 8.8.4.4). V takovém případě se vám mohou jevit jako nedostupné i další služby a weby, které jinak s Googlem nesouvisí.

Přibližně po deváté hodině začaly být služby Googlu opět dostupné. Dozvuky výpadku se ale mohou některým uživatelům objevovat ještě delší dobu.

Český konkurent Googlu si výpadek docela užil ;)

Google se na svém blogu postupně snaží vysvětlovat, co se stalo. Nejprve vydal lakonickou větu: „Příčina byla technického rázu, její detaily nyní prošetřujeme.“ Pak se objevila informace o trochu konkrétnější. „Kolem čtvrt na devět naši inženýři problémy, které vznikly v důsledku údržby části sítě, úspěšně odstranili a naše služby jsou opět plně funkční,“ tvrdí blog Googlu.

Podle NIXu se situace k úplnému normálu vrátila až ve středu ráno. „Do 7 hodiny ranní obsluhovaly služby #Google v ČR a SK zahraniční servery. Od této doby zajišťují služby Googlu servery v Praze,“ objevilo se na jeho twitterovém účtu ráno po půl deváté.

Masivní výpadek už přilákal také pozornost hackerských skupin. A ačkoliv se včera hackerský útok spíš vylučoval, na Twitteru se už k útoku hlásí hackerská skupina Phantom Squad


Zdroj: Twitter

Výpadek Googlu přivedl plno uživatelů na konkurenční Seznam. „Včera jsme v době dvouhodinového výpadku Googlu zaznamenali zvýšený síťový provoz na našich službách. Nejvíce se navýšení projevilo na naší domovské stránce a na až zdvojnásobení návštěvnosti našeho hledání,“ tvrdí mluvčí portálu Irena Zatloukalová

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).