Hlavní navigace

V Americe 2G sítě ruší, u nás si ještě pár let pobudou. První se tu vypne 3G

19. 1. 2017

Sdílet

Čtyři roky příprav a konec. Americký operátor AT&T vypnul klasickou 2G síť a nostalgici, kteří ještě dnes zkouší používat třeba starý iPhone, mají smůlu a už si nezavolají. 

Konec jedné éry ale u nás nehrozí. Alespoň podle vyjádření operátorů. „Jako první vypneme 3G, a to do roku 2019. Momentálně se soustředíme na další rozvoj a rozšiřování pokrytí sítí LTE, které umožňují implementaci technologií typu VoLTE či Wi-Fi volání. Většina uživatelů chytrých telefonů podporujících 3G navíc poměrně rychle přechází na LTE přístroje,“ vysvětluje Lukáš Hrabal z T-Mobile.

Podobně je na tom i Vodafone. „Soustředíme se na migraci datových zákazníků na moderní LTE služby tak, abychom mohli v následujících letech vypnout nejdříve 3G a frekvence plně přepoužít pro LTE. Vypínání GSM přijde na řadu až výrazně později, protože vyžaduje nahrazení klasické hlasové služby službou VoLTE, kde je ale zatím malá penetrace terminálů,“ dodává mluvčí firmy Markéta Kuklová.

Sítě 2G mají v Česku život zatím zaručen už jen proto, že v nich podle operátorů fungují terminály, které jejich uživatelé tak často neobnovují, a také, především, zařízení M2M. Proto s jejich vypínáním nezačne dřív než v roce 2020. 

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).