Hlavní navigace

V Brně nasadili optické senzory na sledování pohybu lidí nebo kol

23. 6. 2022

Sdílet

VisionCraft Autor: VisionCraft

Brno nasadilo optické senzory na náměstí Svobody v Brně. Detekují, kolik lidí na náměstí stoupilo z Masarykovy ulice a kolik jich šlo opačným směrem. Využití mají najít také při kulturních akcích pro přesnější odhady počtu návštěvníků.

“Pro město Brno budou nasazeny senzory na detekci počtu cyklistů ve vybraných lokalitách, kde je ovšem možné kontrolovat také jejich vybavení, například helmy. Následně půjde měřit účinnost kampaní na podporu bezpečnosti cyklistiky a dopadu změn v počasí a v dopravě na počet projíždějících cyklistů,” uvádí Michal Jukl, ICT ředitel Technických sítí Brno (TSB).

Technologii dodává česká společnost VisionCraft. Ta vyvíjí optické senzory s integrovanou GPS, kamerou, GSM modemem a výpočetní jednotkou. Využívají se prvky AI a počítačové vidění. Detekce objektů se provádí na senzoru (edge) a není nutné do cloudu přes mobilní síť přenášet velké objemy dat, pouze již zpracované informace. Data mají být anonymní, posílají se informace o typu objektu a jeho chování. Senzory během dne fungují na baterii a v noci se nabíjí.

“Senzor ze své pozice na stožáru veřejného osvětlení sleduje okolí a detekuje typy pohybujících se objektů, jako jsou vozidla, osoby, cyklisté a podobně. Informace o typu objektu a jeho pohybu ve scéně následně odesílá do cloudu. Zpracování dat v reálném čase pak závisí na tom, za jakým účelem byl senzor v dané oblasti instalován. Od koncového uživatele není vyžadována žádná konfigurace a učení se obslužného software. Data nebo alerty jsou aplikovatelné do stávajících systémů zákazníka. V cloudu jsou data uchovávána i historicky, proto lze dělat analýzy pohybu objektů kdykoliv po instalaci senzoru,” uvádí firma.

“Vzhledem k univerzálnosti senzoru a možnosti nasazení různých detekcí je využití skoro neomezené. Momentálně se senzory používají k počítání průchodu chodců, pohybu cyklistů, kontrole správných průjezdů vozidel – a to včetně rozlišení osobních aut, dodávek a nákladních vozidel –, počítání kapacit průjezdnosti ulic či parkovacích ploch,” doplňuje šéf VisionCraft Robert Pinkas.

V Číně zašli mnohem dál nez na Moravě. Podle posledních zpráv jsou v Kantonu nasazeny mikrofony pořizující zvukové otisky lidí.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).