Hlavní navigace

V Česku do startupů investuje převážně malá skupina vysoce bohatých osob

21. 12. 2018

Sdílet

Peníze - bankovky - koruny Autor: Isifa

Světová banka zveřejnila zprávu o takzvaných business angels v České republice. Tito andělé jsou investoři, kteří vkládají peníze do startupů v jejich počáteční fázi. Typicky jde o menší částky od jednotlivců, kteří se snaží zhodnotit svůj kapitál. Zpráva ukazuje, že toto prostředí prozatím v Česku není tak rozvinuté.

„Mezi hlavní zjištění obsažené ve zprávě patří skutečnost, že v ČR stále existuje velká rezerva v oblasti investic do startupů, kterým dominuje relativně malá skupina vysoce bohatých fyzických osob. Tito investoři investují převážně jednotlivě, a to buď napřímo do společností nebo prostřednictvím soukromého fondu či rodinných firem. V ČR v současnosti nedochází ke společným investicím několika business angels dohromady a struktura a organizace tohoto fenoménu stále nedosahuje žádoucí úrovně. Přesto, že se na našem území uskutečnilo několik úspěšných transakcí do startupů, jsou de facto koncentrovány pouze na území Prahy a Brna a omezují se pouze do několika málo sektorů, především do informačních a komunikačních technologií (ICT),“ shrnuje situaci ministerstvo financí.

Světová banka k tomu vydala několik doporučení, které by Česko mělo zavést. Patří mezi ně zavedení daňových pobídek a založení koinvestičních fondů. Banka také informuje, že investování jako business angel má vysokou míru rizika a asi 70 procent takových investic ve Spojených státech nevrací investovaný kapitál zpět. Kompletní report lze stahovat na webu ministerstva financí.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).