V ČR chybí odborníci na kyberbezpečnost a NIS2 to ještě zhorší. VUT proto otevírá program pro lidi z praxe

30. 4. 2025

Sdílet

BUTCA VUT Autor: VUT

V České republice i Evropě dlouhodobě chybí odborníci na kybernetickou bezpečnost, a to jak na technické, tak legislativní úrovni. Situaci ještě více zvýrazní implementace evropské směrnice NIS2, která je součástí sněmovnou nedávno schváleného nového zákona o kybernetické bezpečnosti. Na školení odborníků se postupně rozjíždí různé aktivity. S jednou takovou přichází i Vysoké učení technické v Brně.

Ústav telekomunikací na Fakultě elektrotechniky a komunikačních technologií letos otevírá program profesního vzdělávání proCyber. Na rozdíl od standardních studijních programů je orientován na lidi z praxe, konkrétně třeba na střední a vyšší manažerské pozice, zaměstnance státní správy a podobně.

V tomto roce se otevřou dvě zaměření. První je Specialista bezpečnosti sítí, které míří spíše na technickou stránku věci. Druhou je Teamleader v kyberbezpečnosti zaměřené na více legislativní část.

Program proCyber bude trvat čtyři semestry, tedy dva roky. Forma bude distanční se zapojením videopřednášek, e-learningu, individuálních konzultací a podobně. Podrobnosti jsou zde.

VUT FEKT také nabídne přístup k hardwaru od firem jako Cisco, Palo Alto Networks a dalších. “V rámci laboratorní výuky, která je zejména ve třetím semestru, budou účastníci operovat v našich specializovaných laboratořích, jako je Laboratoř kvantové bezpečnosti a školicí platforma BUTCA,” řekl Lupě Petr Číka, tajemník Ústavu telekomunikací.

Pro získání titulu MSc. je nutné mít minimálně bakalářské vzdělání. Studium lze řešit i bez předchozího absolvování vysoké školy, ovšem nepůjde získat MSc. Program je placený, vyjde na 178 tisíc korun.

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).