Hlavní navigace

V Ostravě spustili nový superpočítač Barbora. Startuje i projekt kvantové mechaniky

2. 10. 2019

Sdílet

Superpočítač, IT4Innovations Ostrava Autor: Jan Sedlák

V národním superpočítačovém centru IT4Innovations na VŠB – Technické univerzitě v Ostravě byl dnes oficiálně a slavnostně uveden do provozu nový superpočítač, který nakonec dostal jméno Barbora. Rozšiřuje a nahrazuje dosavadní stroj Anselm, který byl doposud jedním ze dvou superpočítačů, které jsou v Ostravě provozovány. Jde o součást pravidelné obnovy.

Kombinovaný teoretický výpočetní výkon Barbory je 826 teraFLOPS, tedy asi devětkrát více, než má Anselm. Výkonnější Salomon dosahuje na teoretickou hodnotu 2000 teraFLOPS. Barboru do Ostravy dodala společnost Atos, konkrétně jde o architekturu BullSequana XH2000.

O obměně superpočítačů, hardwarových specifikacích či zapojení Ostravy do evropského projektu EuroHPC jsme na Lupě psali v létěProhlédnout si lze také fotogalerii Barbory včetně nahlédnutí do samotných serverů chlazených vodou.

IT4Innovations se také připojilo k evropskému projektu OPENQKD financovanému v rámci programu Horizon 2020 (15 milionů eur na tři roky). Projekt chce vyvinout experimentální zkušebnu založenou na QKD (Quantum Key Distribution), tedy distribuci klíčů s využitím principů kvantové mechaniky. Zkoušet se bude také interoperabilita různých výrobců.

„Projekt OPENQKD se zaměří na několik klíčových oblastí, zejména na telekomunikační sektor, proto jsou součástí konsorcia telekomunikační společnosti jako Deutsche Telekom, Orange, Telefónica, British Telecom a řada dalších. V rámci projektu bude kromě vytvoření vlastního testbedu QKD sítě a vývoje nástrojů pro sítě využívající kvantovou komunikaci, probíhat ověřování různých aplikačních případů jako je zabezpečení lékařských a vládních údajů, přenos bezpečnostně kritických údajů pro řízení (např. v energetice) a mezi nimi je i zapojení ostravského superpočítače pro řešení distribuovaných výpočetně náročných úloh přes QKD,“ uvádí IT4innovations jako český zástupce.

Superpočítač Barbora v Ostravě:

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 29. 11. 2019 2:42

    bez přezdívky

    po stránce technologického HW zpracování, tak ten jeden server / node je neskutečný odpad! to je vidět totální odfláknutí, které si bere za cíl "co nejlevnější finální výrobek". .. jo, ony ty věci na začátku asi stojí o pár desítek procent méně než fakt skutečné PROFI výrobky, ale když se toho posléze po pár letech chcete zbavit odprodejem, tak to v takovém množství prodáte pouze jako šrot na kila.. protože pro to už nebude žádná podpora na trhu, neskutečný "hnus" uvnitř pro každého IT administrátora, co se má starat o správu daného systému, totálně neatraktivního pro případného kupce, protože v té době se díky "cenovému zvýhodnění" na začátku nedá vůbec uvažovat o nějaké další podpoře systému typu revize FW atd ze strany výrobce.. hlavně, že to BYLO LEVNE..

    tak tohle je tedy ten náš "superpočítač".. postaven na zvěrstvu horším než SuperMicro.. úžasné..

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).