Hlavní navigace

V Radě Českého rozhlasu může usednout šéf Národního muzea nebo bohemistka

7. 2. 2020

Sdílet

Studio, Český rozhlas Autor: Khalil Baalbaki, Český rozhlas

Poslanci vybrali 6 jmen pro doplnění Rady Českého rozhlasu. O finální kandidátce rozhodl po veřejných slyšeních tajným hlasováním mediální výbor sněmovny. Konečné rozhodnutí o nových radních bude na celé sněmovně, která při březnové schůzi zvolí kandidáty na dvě volná místa.

Šanci na zvolení do Rady Českého rozhlasu dostali stávající předsedkyně rady Hana Dohnálková, ředitel Národního muzea Michal Lukeš, galerista Marek Pokorný, jazykovědkyně Markéta Pravdová, historik Jaroslav Šebek a porodní asistentka Zoša Vyoralová. Zatímco na Šebkovi, Pokorném, Lukešovi a Vyoralové se poslanci shodli už v prvním kole hlasování, kandidátky Pravdová a Dohnálková prošly až ve třetím kole.

Hana Dohnálková mandát v radě obhajuje. Za své priority označila dobré hospodaření a vyváženost vysílání. „Je důležité, aby moderátoři dbali na základní parametry, to je pluralita a názorová rozmanitost,“ poznamenala.

Michal Lukeš ve svém proslovu zdůraznil úlohu regionů a dohledu nad hospodařením. O efektivitě stávajícího systému regionálních stanic není úplně přesvědčen. „Bez peněz a dobrého hospodaření se i dobré nápady stávají nerealizovatelnými chimérami,“ podotkl. 

Marek Pokorný by usiloval o kontrolu vyváženosti vysílání, objektivity, dodržování reprezentativního spektra různých pozic a názorů, a o zastoupení skupin obyvatelstva, které nejsou dostatečně prezentovány v mediálním prostoru jinými institucemi podobného typu. 

Markéta Pravdová vidí rezervy v majetkové struktuře Českého rozhlasu, například nemovitostech. Rozhlas by také měl zapracovat na interní komunikaci, aby nevznikaly komunikační šumy mezi centrálou a regiony.

Jaroslav Šebek by chtěl podle svých slov „kontrolovat jistou objektivitu při pohledu na historické události, aby diskuse kolem nich nesklouzávala jen do emocionálního pohledu“.

Zoša Vyoralová, kterou nominovala Česko-izraelská obchodní komora, poslancům řekla, že by v radě zastupovala ženy, menšiny a starší generaci, která na rozhlase vyrostla. „Jsem z Brna, poslouchám brněnský rozhlas, rádio našeho kraje,“ představila se. 

Nově zvolení radní budou mít mandáty do roku 2026. Ve svém funkčním období budou mimo jiné vybírat nového generálního ředitele Českého rozhlasu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).