Hlavní navigace

Ve Firefoxu přes víkend nefungovala žádná rozšíření, mohl za to expirovaný certifikát

6. 5. 2019

Sdílet

Mozilla Firefox - logo Autor: Mozilla

Ve Firefoxu od soboty do neděle přestala fungovat prakticky veškerá nainstalovaná rozšíření, dokonce ani jazykové balíčky, opravená verze vyšla až v noci z neděle na dnešek.

Příčinou problému byl expirovaný certifikát, který společnost používá při podepisování extenzí prohlížeče. Firefox totiž od určité doby vyžaduje, aby byla z bezpečnostních důvodů rozšíření v běžných verzích prohlížeče nejprve podepsané Mozillou. 

Mozilla vydala aktualizované verze prohlížeče, které problém provizorně řeší, jedná se o verzi 66.0.4 v případě standardní desktopové edice a Android edice a 60.6.2. v případě ESR edice. Společnost ale přesto upozorňuje, že nejde o kompletní řešení a řada rozšíření stále nemusí ani poté správně fungovat. Řešením by v takovém případě měla být kompletní reinstalace a reaktivování doplňků. 

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 7. 5. 2019 7:48

  eking

  Nu což, podle přísloví, "I mistr tesař se někdy utne." Každopádně pochvala za dobrou komunikaci této události a za snahu pomoci na stránkách české Mozilly. https://www.mozilla.cz/

 • 7. 5. 2019 9:37

  bez přezdívky

  Mohl by to být i nástroj na to, jak donutit uživatele používající staré verze FF jejich k opuštění.
  Používám FF 56 kvůli doplňku Tab Mix Plus, který není kompletně předělaný na nový systém doplňků používaných od verze 57.
  Teď mi doplněk nefunguje, protože i FF 56 mi hlásí, že doplňky "nemohly být ověřeny".
  Jenže Mozzilla neodstranila chybu přímo, ale jen vydáním nové verze FF 66 (plusminus).
  Zkusil jsem doporučení v článku odinstalovat a nainstalovat doplňky znovu, ale přesto, že mám FF 56, ve vyhledávání doplňků není starý Tab Mix Plus k nazelení (ač dosud mnou každodenně používaný).
  Takže teď nemohu používat FF 56 se starými doplňky a musím jedině přejít na aktuální verzi.
  Nějak si s tím poradím, ale většina běžných uživatelů může jen rezignovat a přejít na novější verzi.
  Pokud existuje nějaká statistika používání FF podle verzí, bylo by zajímavé ji nyní sledovat, jak se změní.

 • 7. 5. 2019 14:09

  8AN

  Mě ve Firefoxu 66 stačilo v about:config vypnout xpinstall.sig­natures.requi­red a po chvíli rozšíření zase začaly fungovat i bez restartu prohlížeče. Nevím, jestli je tenhle přepínač dostupný i ve verzi 56, ale třeba to pomůže.

 • 7. 5. 2019 13:15

  bubla

  Ale odejít kam? Chrome? Tam jsem nenašel náhradu pro všechny pluginy, které používám :-( Opera? Edge? Tam to bude s výběrem pluginů ještě horší...

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Externí spolupracovník serveru Lupa.cz a expert na blockchain a kryptoměny. Jako šéfredaktor v minulosti vedl ADASTRA Business Intelligence Magazine a server ITbiz.cz. Dnes pracuje jako redaktor časopisu Forbes.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).