Hlavní navigace

Vědci z FEL ČVUT zkoumají využití strojového učení při řízení 6G sítí

22. 9. 2021

Sdílet

6GMobile Research Lab - ČVUT - mobilní sítě - 6G Autor: David Slížek, Internet Info

Změnil se jeden znak a z 5GMobile Research Lab, která funguje na Fakultě elektrotechnické pražské ČVUT, je 6GMobile Research Lab. Vysoká škola dnes laboratoř představila novinářům.

Vědecký tým pod vedením docenta Zdeňka Bečváře, který si vydobyl mezinárodní uznání ve výzkumu technologií pro 5G sítě (viz Vědci z ČVUT prorazili s výzkumem 5G sítí ve světě. Pro svůj projekt si je vybral Foxconn), se posunul o generaci dál.

Pražští vědci dlouhodobě vyvíjejí technologie, které mají optimalizovat řízení mobilních sítí a zvyšovat jejich efektivitu. K jejich minulým projektům tak patří například výzkum na poli tzv. egde computingu.

Novým projektem, na kterém tým pracuje, je výzkum použití strojového učení k odhadování kvality komunikačního kanálu při D2D komunikaci. Budoucí 6G sítě by totiž podle některých představ mohly být více decentralizované a mohly by využívat právě komunikaci mezi jednotlivými zařízeními.

Standardy pro 6G ale zatím nebyly stanoveny a jejich možné praktické nasazení se očekává až po roce 2030. 

Rozhovor o výzkumu a současném stavu přípravy budoucího 6G standardu přineseme na Lupě v následujících dnech.  

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).