Hlavní navigace

Vedle klasických knih by měla Národní knihovna archivovat i e-knihy

16. 1. 2017

Sdílet

Novela zákona o knihovnách počítá s tím, že ve fondech knihoven by měly růst počty elektronických knih. Vláda už návrh schválila a mluvčí kabinetu Martin Ayrer to oznámil na Twitteru.

Elektronické dokumenty by se podle ministerstva kultury měly zachovat jako součást kulturního dědictví. Kvůli tomu se v novele objevila povinnost sběru dat a informací zveřejňovaných na internetu (web-harvesting), a to včetně sběru vybraného volně dostupného periodického tisku pořízeného elektronicky. 

Data má shromažďovat Národní knihovna, která z nich vytvoří zvláštní databázi. Novela také stanovuje pravidla pro uchovávání, nakládání a zpřístupňování takto získaných informací a dokumentů v rámci poskytování veřejných knihovnických a informačních služeb.

Nová právní úprava nebude mít podle ministerstva nároky na státní rozpočet. „Náklady na archivování zmíněných publikací a dat by měly činit přibližně 18 milionů korun za rok, které by měly jít z rozpočtu ministerstva kultury. Částka zahrnuje asi 9,5 milionu korun ročně jako náklady na platy (26,25 úvazku), provozní náklady asi 4,5 milionu korun ročně a investiční náklady asi čtyři miliony ročně,“ tvrdí zpráva ČTK.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.