Hlavní navigace

Veškerý software Prahy 3 bude do budoucna open source dostupný veřejnosti

18. 12. 2019

Sdílet

Štěpán Štrébl

Veškerý software, který si vyvine radnice Prahy 3, její příspěvkové organizace a akciové společnosti, se budoucna stane otevřeným. Každý zájemce si tak aplikace bude moci stáhnout, provozovat, upravovat a změny bude muset poskytovat zpět veřejnosti. Tento týden do schválilo zastupitelstvo na základě návrhu místostarosty pro informatiku, školství a zahraniční vztahy Štěpána Štrébla (Piráti).

Novinka se má dotknout i na zakázku vyvíjených programů k použití uvnitř úřadů a například webových stránek.

Krok směrem k open source má dle Štrébla mimo jiné zabránit závislosti na jednom dodavateli (vendor lock-in). Pirátský místostarosta zároveň uvádí, že Praha 3 není softwarová firma a že kód vzniká z veřejných prostředků, takže by měl patřit veřejnosti. „Hodnota kódu používaného k zajišťování veřejných služeb navíc spočívá v tom, že je dostupný a rozšířený,“ dodává Štřébl.

„První vlaštovkou bude software pro žadatele o dotace, který doposud provozovala městská firma. Praha 3 se jej rozhodla publikovat pod veřejnou licencí GNU General Public License v3, nicméně předtím musela vyvázat městskou část ze závislosti na jednom dodavateli. Spolek Otevřená města, jehož je Praha 3 členem, se bude podílet na zveřejnění kódu způsobem, který bude pro úřad bezpečný, a aplikaci zároveň podpoří i finančně. Na dnešním (17.12.2019) zasedání zastupitelstva tedy bylo odhlasováno, že obdobný postup už do budoucna nebude potřeba a veškerý vyvíjený software bude rovnou poskytován jako svobodný. Městská část tímto krokem také naplňuje cíle evropské iniciativy Veřejné peníze, veřejný kód,“ uvádí Praha 3.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).