Hlavní navigace

Vláda odmítla zákon, který měl přinést tresty za mazání příspěvků na sociálních sítí

Sdílet

David Slížek

Návrh skupiny poslanců, který má podle předkladatelů zabránit cenzuře na sociálních sítích, narazil u vlády. Kabinet k němu na svém dnešním zasedání přijal nesouhlasné stanovisko. Neznamená to ale, že by byl úplně bez šance: poslanci jej stále mohou navrhnout sami v Poslanecké sněmovně.

Návrh má přinést změny v trestním zákoníku a zákonu o přestupcích. Provozovatelům a správcům sociálních sítí má zakázat mazání obsahu, který „…není v hrubém rozporu s trestními předpisy, mezinárodními smlouvami, kterými je Česká republika vázána, nebo s dobrými mravy.“

Za tzv. porušování svobody projevu má podle návrhu hrozit pokuta až 50 milionů Kč (pokud půjde o přestupek) nebo zákaz činnosti a až tři roky vězení (pokud půjde o trestný čin spáchaný „v úmyslu ztížit či zmařit svobodnou veřejnou diskusi o důležitých otázkách veřejného zájmu“).

Vláda své odmítavé stanovisko zdůvodnila tím, že „navrhované řešení by vedlo především k podstatnému snížení právní jistoty nejen u provozovatelů a správců veřejných sociálních sítí, ale i u jejich uživatelů“ a že by nová pravidla „výrazně uvolnila možnosti šíření škodlivého obsahu na sociálních sítích“.

Kabinet zkritizoval také to, že návrh obsahuje řadu vágních pojmů. Nutil by například správce a provozovatele sítí rozhodovat o tom, kdy je obsah v „běžném“ a kdy v „hrubém“ rozporu s trestními předpisy, mezinárodními smlouvami, kterými je Česká republika vázána.

Nepřiměřené jsou podle odůvodnění také navrhované sankce. „Absurdita navrhované pokuty až 50 000 000 Kč vynikne ve srovnání například se shodnou výší pokuty stanovené pro provozovatele jaderné elektrárny za porušení povinností týkajících se provozu jaderného reaktoru (§ 178 odst. 5 písm. b) atomového zákona),“ stojí v odůvodnění.

Našli jste v článku chybu?
Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?