Hlavní navigace

Vládní CERT varuje uživatele v Česku před novou vlnou vyděračských e-mailů

27. 4. 2020

Sdílet

Malware - virus - spyware - červ Autor: Olivier26 / Depositphotos

Vládní kyberbezpečnostní CERT tým zhruba po dvou měsících opět varuje před podvodnými e-maily, které cílí na české uživatele. Zatímco nedávná vlna obsahovala zavirovaný .doc soubor, nyní se jedná o dva typy zpráv, v rámci kterých se útočníci snaží uživatele donutit k zaplacení výpalného skrze bitcoin.

První zpráva obsahuje předmět „Zkontrolujte integritu dat (Podle naší bezpečnostní služby byl váš účet napaden hackery)“ a varuje uživatele, že útočník získal přístup k jejich počítači a natáčí ho přes webkameru. Překlad je strojově krkolomný.

„Druhý email je obsahově podobný, ale obsahuje navíc heslo adresáta v předmětu zprávy a pozdravu a je v angličtině. Toto heslo pochází pravděpodobně z uniklé databáze prozatím neznámého serveru, a jsou několik let stará. Pokud tedy pravidelně měníte hesla, není důvod ke znepokojení, nejedná se o cílený útok. Pokud ovšem uvedené heslo stále používáte, ať už pro daný e-mail, nebo kdekoliv jinde, doporučujeme ho urychleně změnit, a spolu s ním všechna další, která byla na tuto službu navázána (např. jde-li o e-mail, na kterém máte nastavenou obnovu hesla pro jiné účty),“ popisuje vládní CERT

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).