Hlavní navigace

Vnitro chce modernizovat a rozšířit síť Pegas, ve hře je i přechod na LTE/5G

29. 6. 2018

Sdílet

Ministerstvo vnitra ČR Autor: Jan Sedlák

Stát se rozhodl modernizovat a dostavět radiokomunikační síť Pegas, informuje web Borovan.cz. Ta slouží záchranným složkám (hasiči, policie, záchranáři) a dalším státním složkám. Síť je třeba modernizovat kvůli pomalu končící podpoře výrobců technologických komponent. Pokrytí se pak má rozšířit ze současných 68 procent.

Síť Pegas běží na technologii Tetrapol, jejíž výhradním dodavatelem je společnost Pramacom. Jednou ze dvou variant rozšíření sítě je tak právě upgrade stávající technologie.

Borovan.cz dále uvádí, že je ve hře také přechod na LTE/5G. Dostupnost této technologie s funkcemi krizové komunikace se nicméně očekává kolem let 2020 až 2021. Větší šance se tedy přikládají modernizaci Tetrapolu a prodloužením životnosti do roku 2035.

Ministerstvo vnitra, které skrze státní ICT podnik NAKIT síť provozuje, dlouhodobě s LTE/5G počítá. Harmonogram otevřeného zadávacího řízení by zabral až šest let. O byznys už se aktivně zajímají velcí telekomunikační hráči.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 30. 6. 2018 17:00

  Kolemdoucí (neregistrovaný)

  Nebo-li vnitro nikdy nepřejde na LTE/5G, protože v roce 2035 budou zcela jiné technologie a zpráva nám v podstatě říká, že Pramacomu (Grossem vybraná analogie Kapsche u mýta) vyhovuje monopol na Tetrapol v ČR a že lidé na vnitru jsou neschopní a nebo podplacení uvažovat o něčem jiném a tak doufají, že do jejich důchodu se nic nezmění. Takže ač svět přechází na LTE a příští rok už bude na trhu běžně dostupné 5G, tihle lidé se plácají na ramenou za nové zakázky na Tetrapol a navíc ještě analogovou radiovou síť u HZS. Kocourkov hadr.

 • 2. 7. 2018 11:37

  SPECZ (neregistrovaný)

  V době kdy už běžela výstavba Tetrapolu(tj. systému matra,název sítě Pegas), ale dost to drhlo, řešilo se i jestli celý pegas nezahodit a nepřestavět to na standard TETRA. Viděl jsem několik studií, a většina z nich říkala že to nejde, kvůli maximálnímu teoretickému dosahu TETRA BTS který je jen 56 km - (ten je daný maximální nastavitelnou hodnotou time advance na terminálech, tak aby se terminál ještě trefil do svého timeslotu). Prý příliš malý dosah a muselo by se budovat příliš mnoho BTS, -> přechod je nerealizovatelný.
  Najednou, o pár let později, se začne uvažovat o přechodu na LTE, které ale běhá na podstatně vyšší frekvenci, s větší šířkou pásma, čili máme o dost menší pokrytí z BTS - cca deset kilometrů - a najednou by malý dosah neměl vadit, když je pětinový oproti tetře ? To mi hlava nebere.

 • 8. 7. 2018 17:45

  Mirek (neregistrovaný)

  Pramacomu to vyhovuje, dostaví systém, nahrabou peníze ... tzn. veškeré veřejné zakázky dostane jedna firma, no není to zlatý důl ? ... nehledě na to, ze cely systém bude muset přejít na novy kmitoctovy příděl v příštím desetiletí, to znamená opět obměnu veškeré technologie, antennich systému, apod.. .... do roku 2035 protečou miliardy a vše bude probíhat v utajenem režimu ..... prominte, ale vše jsou jen lobisticke machinace ... v praxi se stejně využívá systém pro společný zásah jen minimálně nebo vůbec ... dostavba systému znamená 80 novych bs, v krajních situacích (hervart) systém ani po přechodu mw pojitek z x25 do ip nebude fungovat neboť pojitka se stejně rozpoji a dotáhnout optiku ke každé bs je nesmysl. Německo zvolilo lepší cestu, používá oba systémy analogový BOS a digi Tetru.

 • 28. 7. 2018 7:44

  Ram (neregistrovaný)

  Souhlas, klasika tunel kterej sa cyklicky opakuje nikdo nejde brucet, kdo je za tam schovanej rádoby chorej Janoušek, denno denne hrající tenis v Písnici?
  Nebo jinej lobista....

 • 28. 7. 2018 7:45

  Ram (neregistrovaný)

  Souhlas, klasika tunel kterej sa cyklicky opakuje nikdo nejde brucet, kdo je za tam schovanej rádoby chorej Janoušek, denno denne hrající tenis v Písnici?
  Nebo jinej lobista.... Nebo analfabet z university ala Baťa, Plzeň..... :-)

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).