Hlavní navigace

Vnitro dá stovky milionů na výzkum umělé inteligence, robotiky, IT či kyberbezpečnosti

Sdílet

Jan Sedlák 17. 3. 2021

Ministerstvo vnitra otevřelo dvě veřejné soutěže zaměřené na bezpečnostní výzkum kolem kybernetiky. Výsledky mají pomáhat složkám integrovaného záchranného systému při zaměření na bezpečnost státu a občanů. Soutěže jsou realizovány v rámci programů IMPAKT a SECTECH.

První z nich se zaměřuje na umělou inteligenci “jako prostředek zvyšování schopností bezpečnostních sborů k plnění úkolů při zajišťování bezpečnosti státu a jeho občanů.” Stát chce podpořit projekty v těchto oblastech: AI pro kybernetickou a informační bezpečnost, AI v boji proti závažné kriminalitě, AI pro CBRN ochranu a AI pro prevenci rizik katastrof. Podrobnosti jsou v zadávací dokumentaci (PDF).

Druhý program chce podpořit transfer bezpečnostních technologií od firem směrem ke státu. Soutěž má poměrně široké zadání a projekty lze přihlašovat v rámci těchto zaměření: AI, robotika, kyberbezpečnost, konektivita a ostatní ICT, pokročilé materiály, nanotechnologie, mikroelektronika a nanoelektronika, lasery, sensory a fotonika, přístrojová technika, kosmické technologie a chemie. Více opět v zadávací dokumentaci (PDF). Vnitro má na SECTECH připraveno 300 milionů, na jeden projekt maximálně 40 milionů.

Našli jste v článku chybu?