Hlavní navigace

Vodafone jako první v Česku spouští síť pro internet věcí Cat-M, doplní NB-IoT

4. 7. 2023

Sdílet

Vodafone Cat-M Autor: Vodafone

Vodafone je první operátor v Česku, který v komerčním nasazení rozjel síť pro internet věcí na standardu Cat-M. K prvnímu srpnu chce mít signálem pokrytých 93 procent populace. Síť ožívá už nyní, aktuální mapu pokrytí lze sledovat na tomto webu.

Vodafone před několika lety rozjel síť NB-IoT, kterou nebude vypínat a chce jít provozovat paralelně s Cat-M. Zatímco NB-IoT se hodí zejména pro stacionární použití jako jsou například odečty energií, Cat-M se hodí i pro náročnější aplikace.

Cat-M “na papíře” nabízí přenosové rychlosti 1 Mb/s. Vodafone je nicméně v praxi schopný se dostat na 300 kb/s při odezvě v řádech stovek milisekund.

Nová síť funguje na frekvenci 1800 MHz s tím, že se bude doplňovat i skrze 900 MHz. Vodafone nemusí dělat velké investice do hardwaru. Na některých BTS je možné funkce zapnout softwarově, jinde se například musí přidat přídavné karty. “Je to i důsledek modernizace stanic na 5G,” řekl Lupě výkonný ředitel Vodafonu Petr Dvořák.

Operátor neuvádí, kolik má zákazníků na již dříve spuštěné síti NB-IoT. Trh se snaží postupně budovat, a to i přesto, že internet věcí prozatím nesplnil dřívější velká očekávání.

“Segmentu IoT velice věříme. Máme největší tržní podíl mezi mobilními operátory. Když započteme jistého velkého zákazníka z oblasti automotive, jsme nad padesáti procenty,” uvedla Veronika Brázdilová, viceprezidentka Vodafonu pro byznysové zákazníky.

Pilotním zákazníkem Vodafonu pro Cat-M je český startup Dronetag vyvíjející “krabičku” zajišťující koordinaci pohybu dronů. Dronetag mimo jiné slouží jako ukázka toho, co s modernější sítí lze dělat.

Vodafone připojení ke svým IoT sítím nabízí širší veřejnosti z řad profesionálů. To znamená, že je nutné být firemním zákazníkem, případně mít IČO. Tarif označený IoT Easy Connect lze kupovat z e-shopu. Funguje i v zahraničí v rámci roamingových partnerů. K dispozici je také GDSP.

Operátor zároveň chce kolem IoT sítí stavět širší byznys včetně dodávek bezpečnosti, IT infrastruktury a podobně. “Jenom prodávat SIM karty není správná cesta,” naznačil Dvořák.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).