Hlavní navigace

Vodafone prodává první SMS světa, ve formě NFT ji získá vítěz dobročinné aukce

16. 12. 2021

Sdílet

Vodafone - první SMS světa - NFT Autor: Vodafone

Mánie kolem NFT dorazila i do britské telekomunikační skupiny Vodafone. Ta se rozhodla prodat první SMS, která byla na světě poslána. Ve formě NFT (non-fungible token) ji získá vítěz dražby francouzské aukční síně Aguttes.

První světová SMS byla stručná. Jde o přání „Merry Christmas“ (Veselé Vánoce), které 3. prosince 1992 na svém telefonu Orbitel 901 přijal tehdejší zaměstnanec Vodafonu Richard Jarvis. Zprávu mu poslal vývojář Neil Papworth, který v dodavatelské firmě pro Vodafone pracoval na novém komunikačním protokolu pro posílání textových zpráv.

Vítěz aukce, která proběhne 21. prosince, získá kromě NFT soubor s replikou komunikačního protokolu, který dokumentuje odeslání a příjem této SMS a 3D animaci zobrazující mobilní telefon s přijatou zprávou. 

Za NFT se v aukci bude platit kryptoměnou ether. Aukční síň předpokládá, že se NFT vydraží za v přepočtu 100 až 200 tisíc eur. Vodafone výtěžek věnuje Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky, a to na podporu lidí, kteří byli nuceni kvůli válečným konfliktům opustit své domovy nebo čelí pronásledování.

TIP: Jak se rozjížděly první mobilní sítě v Československu? Poslechněte si v unikátním podcastu Příběhy z historie českého internetu:

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).