Hlavní navigace

Volby, Kajínek i Účtenkovka. Seznam.cz představil skokany roku ve svém vyhledávání

17. 1. 2018

Sdílet

Seznam.cz logo Autor: Seznam.cz

Seznam.cz zveřejnil tradiční žebříčky výrazů, které jeho uživatelé v loňském roce vyhledávali výrazně více oproti roku předminulému. Mezi takzvané skokany roku (tedy „výrazy, které návštěvníci hledali mnohem častěji než v předchozím měsíci nebo roce, a ‚poskočily‘ tak do popředí“) se obvykle řadí aktuální události, kauzy nebo diskutované osobnosti.

Rok 2017 podle Seznamu opanovaly volby do Poslanecké sněmovny a samozřejmě také kandidáti na prezidenta. Zásadně si ve vyhledávání (tedy – vlastně nejen v něm) polepšil také odsouzený vrah Jiří Kajínek, který dostal od prezidenta Miloše Zemana milost.

V kategorii volnočasových aktivit nejvíc vzrostl zájem o tenisový Laver Cup, novoroční ohňostroj v Praze nebo cyklistický závod Vuelta. Skokany v praktických dorazech se stala vánoční přáníčka, aktuální doprava, ale i přihlášení do Účtenkovky. V kategorii osobností nejvíc stoupl zájem o zesnulého herce Michala Pavlatu, zpěváka Robbieho Williamse nebo politika Andreje Babiše.

Celé žebříčky v různých kategoriích najdete na webu Seznamu. Dají se tu sledovat také statistiky aktuálních skokanů ve vyhledávání Seznamu (právě vede zesnulá zpěvačka skupiny Cranberries Dolores O'Riordan).

A pokud by vás kromě skokanů zajímal žebříček absolutně nejhledanějších výrazů na Seznamu za rok 2017, tady je. Oproti loňskému roku se v něm prakticky nic nezměnilo:


Autor: Seznam.cz

A pokud nemáte vyhledávacích statistik pořád dost, připomínáme také v prosinci zveřejněné žebříčky Googlu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 17. 1. 2018 17:09

    bono (neregistrovaný)

    Možná mi něco uniklo, ale připadá mi, že ten seznam deseti nejvyhledávanějších výrazů je nějaký divný. 7 z 10 těch položek v top10 není třeba psát do vyhledávače, stačí je napsat přímo do adresního řádku a přidat ".cz". Dále 1 z 10 to ".cz" má dokonce už ve vyhledávaném výrazu. Pouze u 2 z 10 položek by tento sice super_ultra_cool, ale přesto velmi_primitivní "hack" nefungoval. Kulantně řečeno, obavy o vývoj společnosti se zdají být oprávněné už jen při pouhém pohledu na způsob používání vyhledávače, aniž je vůbec uvažován obsah těch vyhledávaných výrazů. Já osobně jsem například žádný z těch top10 výrazů minulý rok nezadal do žádného vyhledávače (čili nejen do seznamu) ani jednou.

    Úplně k dokonalosti dovedeno je použití seznamu pro vyhledání googlu, na kterém uživatel pravděpodobně pokračuje ve vyhledávání toho, co chtěl primárně najít. Tak trochu mi to připomíná ten vtip o MSIE jakožto nejpoužívanějšího prohlížeče pro stažení jiného webového prohlížeče. Možná by bylo statisticky zajímavé vědět, jestli a jak mnohokrát byl do vyhledávání na seznamu zadán výraz "seznam.cz".

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).