Hlavní navigace

Vydání oficiální mobilní aplikace pro datové schránky se posouvá na 1. kvartál 2019

31. 10. 2018

Sdílet

Datové schránky - logo

Ministerstvo vnitra (MVČR) posunulo avizované vydání oficiální mobilní aplikace pro přihlášení do datových schránek. Z původně podzimního termínu je nyní 1. čtvrtletí roku 2019. 

„K posunu došlo mimo jiné kvůli tomu, že Informační systém datových schránek dostane k 1. lednu nové webové rozhraní, aby více připomínal e-mailového klienta,“ uvedl na konferenci Mobile Internet Forum 2018 Jan Kalina z odboru eGovernmentu MVČR. Web bude mít zcela přepracované uživatelské rozhraní a mobilní aplikace by z něj měla vycházet. 

Připravovaná aplikace má uživatelům umožnit plnohodnotné využívání datových schránek z mobilního telefonu.

OPRAVA 6. 11. 2018: Navzdory informacím z MIF 2018 nakonec aplikace možnost plnohodnotného ovládání datových schránek nenabídne. „Došlo ke sloučení dvou rozvojových záměrů dohromady. Připravujeme jak novou podobu webové aplikace ISDS, která bude plně responzivní, tzn. bude komfortně použitelná i z mobilního zařízení cestou prohlížeče, tak současně chystáme mobilní aplikaci, která bude sloužit primárně pro přihlašování (Mobilní Elektronický Prostředek). Pro zvýšení komfortu bude aplikace zajišťovat i notifikace o dodání nových zpráv do schránky, ale nebude přímo zajišťovat obsluhu datové schránky,“ upřesnil na dotaz Lupy mluvčí MVČR Jiří Korbel.

V současné době existuje jen neoficiální aplikace Datovka, kterou vyrobil správce české národní domény CZ.NIC.

Aplikace pro datové schránky (tedy: mobilní elektronický prostředek pro přihlašování do ISDS) má fungovat na operačních systémech Android a iOS. K přihlašování uživatel využije stejné prostředky jako na webu Mojedatovaschranka.cz (tedy login a heslo) a před použitím mobilní aplikace bude muset na webu zaregistrovat konkrétní přístroj, ze kterého se chcete přihlašovat.

Ještě předtím ministerstvo uvede aplikaci eObčanka, která bude sloužit k online identifikaci a autentizaci pomocí nového elektronického občanského průkazu. Kromě aplikace bude uživatel potřebovat Bluetooth čtečku čipových karet a samozřejmě novou eObčanku. Pro Android je eObčanka v Google Play k dispozici právě od dnešního dne, verze pro iOS má přijít během listopadu.

Na začátku roku 2019 pak chce MVČR uvést také inovovanou verzi mobilní aplikace Co dělat, když, která uživatelům nabízí návody na řešení různých životních situací.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).