Hlavní navigace

Vyšla Zpráva o stavu kybernetické bezpečnosti za rok 2021. NÚKIB řešil 157 incidentů

30. 6. 2022

Sdílet

NÚKIB Autor: NÚKIB

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost vydal Zprávu o stavu kybernetické bezpečnosti za rok 2021 (PDF). Tento týden jí schválila vláda, stejně jako jmenování nového ředitele NÚKIBu. Shrnutí zprávy vypadá následovně:

NÚKIB v loňském roce obdržel hlášení o 476 incidentech, přičemž aktivně řešil 157 z nich. Oproti tomu v roce 2020 bylo přijato hlášení o 468 incidentech a řešeno jich bylo 99. Národní bezpečnostní tým CSIRT.CZ, který je provozován sdružením CZ.NIC a zabývá se systémy neregulovanými dle zákona č. 181/2014 Sb., o kybernetické bezpečnosti, řešil loni 1726 bezpečnostních incidentů (oproti 1267 z roku předcházejícího). Nárůst počtu kybernetických bezpečnostních incidentů tedy neukazují pouze data NÚKIB, ale i zjištění od dalších subjektů, které se na přípravě ZKSB podílely.

Z hlediska četnosti mezi kybernetickými incidenty převažoval phishing, jehož formy vykázaly rostoucí míru sofistikovanosti. Dále se ve velké míře vyskytovaly také podvodné e-maily a skenování vnější sítě. Co se závažnosti týče, převažovaly nově zveřejněné zranitelnosti, ransomwarové útoky a phishing či spear-phishing.

Dlouhodobě představuje problém kybernetické bezpečnosti nedostatek finančních prostředků na její zajišťování. Rok 2021 ovšem zaznamenal zásadní zlepšení vývoje oproti roku předchozímu. Přestože u více jak poloviny dotazovaných institucí zůstal rozpočet alokovaný na kybernetickou bezpečnost stejný, u 32 % dotazovaných došlo k jeho navýšení (oproti 12 % z roku předcházejícího). Navzdory tomu i nadále více než polovina respondentů nepovažuje financování za dostatečné.

Problémem zůstává také nedostatek odborníků na kybernetickou bezpečnost pracujících ve veřejném sektoru a zdravotnictví. Nové potenciální pracovníky nadále odrazuje nedostatečné finanční ohodnocení, které se ovšem instituce pokouší kompenzovat outsourcingem a možností dalšího vzdělávání. Pozitivním faktorem je, že se finanční podmínky neprojevují na fluktuaci odborníků.

NÚKIB v uplynulém roce pokračoval se svými aktivitami zaměřenými na zvyšování povědomí o kybernetické bezpečnosti a ve vzdělávání zaměstnanců veřejné správy například skrze online kurzy Dávej kyber! a Šéfuj kyber!, v nichž proškolil přes 26 500 uživatelů. Kurz základů rizikového chování na internetu Bezpečně v kyber! pak absolvovalo přes 2 800 uživatelů. Pozornost byla věnována také zdravotnictví, přičemž novým kurzem Kyber nemocnice! prošlo přes 4 400 zaměstnanců ve zdravotnictví. Zároveň probíhala osvěta a vzdělávací aktivity pro děti, mládež a širší veřejnost.

NÚKIB také uspořádal ve spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí a pod záštitou Úřadu vlády další ročník globální konference Prague 5G Security Conference zaměřené na bezpečnost sítí 5. generace a přelomových technologií. Vystoupilo na ní téměř 70 řečníků z Evropy, Izraele, Japonska, USA a dalších zemí. Na závěr konference byly představeny tzv. Pražské návrhy týkající se kybernetické bezpečnosti přelomových technologií a diverzity dodavatelů telekomunikací.

V roce 2021 se NÚKIB zúčastnil 14 mezinárodních i národních cvičení, vč. Locked Shields 2021. Úřad také zorganizoval historicky první sektorové cvičení kybernetické bezpečnosti ve zdravotnictví Health Czech.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 1. 7. 2022 0:59

    Baytik

    Úřad neřešil vůbec nic. Se současným personálním vybavením nic vyřešit ani nemůže. Postrádá odborníky a vůbec akční sekci schopnou přiměřené reakce. Třeba řešení situace kolem ŘSD ukázalo naprostou zbytečnost této instituce.
    Daleko užitečnější by byl pro jeho funkci prostý odbor na Obraně, ale to by holt nezjistilo teplá místa stovkám úředníků. Tudy cesta opravdu nevede.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).