Hlavní navigace

Výzkumníci mohou v boji s COVID-19 využít superpočítače Anselm, Salomon a Barbora

23. 3. 2020

Sdílet

Superpočítač, IT4Innovations Ostrava Autor: Jan Sedlák

Ostravské superpočítačové centrum IT4Innovations nabízí výzkumným projektům, které se snaží bojovat proti šíření infekce COVID-19, výpočetní čas na svých strojích. O přednostní přístup si mohou zažádat nejen týmy pracující na hledání léků, ale i například na vývoji roušek, respirátorů nebo dalších projektů souvisejících s epidemií koronaviru.

„Přednostně jsme naši výpočetní kapacitu nabídli některým našim významným uživatelům, jako je Ústav organické chemie a biochemie AV ČR či CEITEC. Přihlásit se můžou ale i jiní. Navíc se nemusí nutně jednat jen o vývoj léků, ale může jít třeba o vývoj nanomateriálů na podporu boje proti koronaviru či modelování šíření epidemie,“ vyzývá ředitel IT4Innovations Vít Vondrák

Na superpočítačích už dnes pracuje například T-Mobile, který jejich prostřednictvím vytěžuje z provozních a lokalizačních údajů informace o pohybu obyvatel. Ty pak poskytuje státu pro modelování epidemiologických opatření. „Ostravský superpočítač zpracovává anonymizované záznamy z mobilní sítě a poskytuje v agregované podobě informace o pohybech s granularitou až na základní územní jednotky,“ vysvětluje IT4Innovations.

Superpočítače Anselm a Barbora mají dohromady výkon téměř 1 PFlop/s, superpočítač Salomon 2 PFlop/s. Centrum rozdělí celkem 600 tisíc core hours ve svém klastru. Zájemci o jejich využití mohou zažádat prostřednictvím tohoto webu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).