Hlavní navigace

Waymo vypustí do ulic auta bez řidiče za volantem, podívejte se, jak vypadají

8. 11. 2017

Sdílet

Firma patřící do koncernu Alphabet (to je mimo jiné mateřská společnost Googlu) spustí nový americký test svých zcela autonomních vozidel. Waymo do ulic měst v oblasti amerického Phoenixu vypustí auta, která už vůbec nebudou mít za volantem člověka. Šéf firmy John Krafcik to oznámil na portugalské konferenci Web Summit, píše server Ars Technica.

TIP: Přečtěte si o budoucnosti aut v našem seriálu Připojená auta

Dosud se přitom autonomní auta testovala jen s tím, že za volantem pro jistotu seděl také lidský řidič, který měl zasáhnout, kdyby technologie zklamala. V autech Waymo bude v novém testu zaměstnanec firmy ze začátku sedět na zadním sedadle a v případě problému bude moci auto zastavit, později by ale auta měla jezdit úplně bez lidského jištění.

Samořídicí vozy Waymo budou v testu sloužit uzavřené skupině testerů jako „taxík na zavolání“. Jde o vozy značky Fiat Chrysler Pacifica, vybavené senzory a softwarem pro rozpoznávání okolí. Takhle vypadá jízda bez řidiče na firemním propagačním videu:

Americkou Arizonu si Waymo k testování vybralo ze dvou zásadních důvodů. Tento americký stát jednak nemá žádná zákonná omezení provozu autonomních aut v běžném provozu a za druhé je v něm poměrně stabilní a obvykle slunečné počasí.

Po ukončení testovacího provozu svých samořídicích taxíků chce Waymo spustit plně komerční službu, otevřenou pro všechny obyvatele Phoenixu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).