Hlavní navigace

WhatsApp omezuje přeposílání zpráv, chce tak bojovat proti fake news

22. 1. 2019

Sdílet

Facebooku patřící aplikace WhatsApp, která je populární mimo jiné díky tomu, že umožňuje end-to-end šifrovanou komunikaci, oznámila, že od pondělí omezuje přeposílání zpráv. Aplikace se tak snaží bojovat proti šíření hoaxů a fake news.

K nepopulárnímu kroku vedlo provozovatele aplikace s 1,5 miliardou aktivních uživatelů spojování WhatsAppu s šířením dezinformačních kampaní. Příkladem jsou loňské etnické nepokoje na Srí Lance či kontroverzní prezidentské volby v Brazílii (z října), kde mělo šíření informací přes WhatsApp sehrát klíčovou roli.

Technicky omezení funguje tak, že aplikace zkracuje limit, kolikrát je možné jeden individuální vzkaz přeposlat jedním uživatelem dál. Určité omezení v tomto směru existovalo již dříve, každou zprávu totiž bylo možné přeposlat jen 20 uživatelům či skupinám, nově se ale limit snížil pouze na 5 přeposlání. Tento nižší strop pro přeposílání platil již od července pro Indii, kde mělo šíření falešných zpráv v létě vyústit v lynčování.

Vzhledem k tomu, že lze zprávy rozesílat i na skupiny a v každé skupině může být až 256 uživatelů, je teoretický maximální dosah jednoho sdílení po tomto zásahu 1280 lidí, dosud to bylo 5120.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).