Hlavní navigace

Wi-Fi Alliance mění pojmenování Wi-Fi standardů, místo 802.11ax bude Wi-Fi 6

4. 10. 2018

Sdílet

Wi-Fi - nové pojmenování Autor: Wi-Fi Alliance

Nový systém pojmenování jednotlivých generací Wi-Fi standardů má být srozumitelnější pro uživatele. Místo kombinace čísel a písmen přichází Wi-Fi Alliance s číslováním. Změna se má týkat posledních tří generací standardů:

  • Wi-Fi 6 pro zařízení podporující standard 802.11ax
  • Wi-Fi 5 pro zařízení podporující standard 802.11ac
  • Wi-Fi 4 pro zařízení podporující standard 802.11n

Označení generace má být podle Wi-Fi Alliance vždy celé číslo, žádné marketingové triky jako „Wi-Fi 5.1“ nebo „Advanced Wi-Fi 5“ nemají být možné. Název má vždy označovat jen tu nejnovější generaci standardů, kterou zařízení podporuje (pokud tedy bude podporovat 802.11n 2.4 GHz a 802.11ac 5 GHz, má být označeno jako Wi-Fi 5). Pro starší standardy, jako je 802.11g, 802.11a a 802.11b, se nový systém využívat nebude, protože se v praxi už příliš nepoužívají.

Wi-Fi zařízení také mohou začít používat grafické rozlišení jednotlivých generací v uživatelském rozhraní. Uživatelé tak mají získat jasnější představu o tom, jak pokročilé technologie jejich zařízení podporuje. Ikona s číslem má podle Wi-Fi Alliance vypadat takto:


Autor: Wi-Fi Alliance

Toto označení se má používat jen v uživatelském rozhraní, ne na balení nebo v popisech výrobků. Design ikon si výrobci mohou přizpůsobit podle svého:


Autor: Wi-Fi Alliance

Podrobnosti o novém způsobu pojmenování Wi-Fi si můžete nastudovat v Generational Wi-Fi User Guide (PDF, anglicky).

Nová generace Wi-Fi postavená na standardu 802.11ax (nově tedy Wi-Fi 6) má přijít v roce 2019. Bude fungovat na stávajících kmitočtech 2,4 a 5 GHz, přinese navýšení rychlostí a novou úroveň zabezpečení WPA3.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).