Hlavní navigace

Wi-Fi získá nové frekvence v 6GHz pásmu

7. 1. 2020

Sdílet

Wi-fi - smartphone Autor: Depositphotos

S příchodem Wi-Fi 6 přibude do Wi-fi nové a široké frekvenční spektrum okolo 6 GHz, upozornila na to standardizační organizace Wi-Fi Alliance, konkrétní frekvence budou nicméně záležet na jednotlivých regionálních regulátorech.

Předpokládá se, že by regulátoři mohli pro Wi-Fi uvolnit pásmo od 5.925 GHz až po 7.125 GHz, tedy alespoň v USA, sjednocená Evropa plánuje uvolnit pouze 500 MHz šířku. Dnes Wi-fi standardy využívají (až na lokální výjimky) zejména frekvenční pásma 2.4 GHz a 5 GHz a to v šířce 2.4 – 2.5 GHz a 5.15 až 5.875 GHz.

S uvolněním 6 GHz tak získá Wifi obrovský frekvenční boost, který nemá v její historii od roku 1997 obdoby. Souvislé pásmo odemyká možnost používání velkého množství širokých kanálů, což pro změnu umožňuje úplně nové rychlosti a výrazně nižší latence, než jakými trpí současná Wifi.

Wifi 6 je marketingové označení Wi-Fi Alliance pro bezdrátový přenos podle standardu IEEE 802.11ax. IEEE 802.11ax standard slibuje oproti 802.11ac (dnes označovaný také jako Wi-Fi 5) vedle dalšího navýšení rychlosti na kanál především efektivnější práci s kanály samotnými, což by se mělo projevit například v silně zarušeném prostředí, nebo při větším množství připojených zařízení. Využívá k tomu například modulaci pomocí OFDMA (umožňuje efektivně připojit větší množství zařízení simultánně tak, že každé využívá vlastní frekvenční subkanál čímž se snižuje latence).

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).