Hlavní navigace

WiFi4EU dostalo zelenou. EU dá 120 milionů eur na veřejné Wi-Fi zdarma

Sdílet

David Slížek 1. 6. 2017

Pokrytí center veřejného života v šesti až osmi tisících městech a obcích v Evropské unii zdarma přístupnými Wi-Fi sítěmi – to je projekt WiFi4EU, který loni na podzim představil šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker. Teď mu kromě Komise dali zelenou i vyjednavači Evropského parlamentu a Rady EU. 

Celkem 120 milionů eur, kterými chce EU vznik zdarma dostupných Wi-Fi sítí dotovat, se má rozdělovat ze speciálního fondu. O peníze se budou moci hlásit města a obce (nebo jejich sdružení) v rámci „…jednoduchých a nebyrokratických postupů – online žádostí, voucherů a nezatěžujícího monitorování“ – aspoň tedy podle informací dostupných na webu WiFi4EU.

Příspěvek má být určen na vybudování infrastruktury, připojení a provoz Wi-Fi sítě už musí platit žadatel. Projekty také nemají konkurovat komerčním poskytovatelům, čehož chce Komise dosáhnout hlavně tím, že o podporu budou moci žádat jen subjekty působící ve veřejném zájmu a omezením maximální výše dotace na 60 tisíc eur. 

Mimochodem – vláda ČR ve své rámcové pozici nebyla projektu WiFi4Eu příliš nakloněná. V jejím stanovisku, které do Bruselu doputovalo v dubnu (PDF), vyjadřuje „…určité obavy, že poskytnutá podpora může narušit hospodářskou soutěž v některých lokalitách. V této souvislosti vznáší pochybnost zejména v tom smyslu, zda pouhý předpoklad omezeného rozsahu připojení je dostačující pro ochranu hospodářské soutěže, a hodlá požadovat konkretizaci návrhu v této záležitosti. Pochybuje také o praktické realizovatelnosti této iniciativy.“

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.